Jak zadbać o bezpieczeństwo haseł?

Od 2017 roku wzrosła liczba wycieków danych, a najczęściej wykradane są adresy e-mail i hasła użytkowników.Tylko w wyniku ostatniego incydentu Collection #1 ujawnione zostały 773 miliony unikalnych adresów mailowych i 21 milionów haseł w formie czystego tekstu Jak w dobie narastających zagrożeń i profesjonalizowania się hakerów możemy chronić swoje dane? Oto 4 zasady bezpiecznych haseł:

1.Skomplikowane = silne

Trudne do złamania hasło jest różnorodne: zawiera wielkie i małe litery, cyfryoraz znaki szczególne.Nigdy nie powinnobyćprzy tym powiązane z danymi osobowymi,takimi jak np. daty urodzenia – dotyczy to również informacji o naszych bliskich.

2. Ile kont, tyle haseł

Używając tego samego lub bardzo podobnego hasła w każdym serwisie, z którego korzystamy, znacznie podnosimy ryzyko ataku.Po wycieku danych cyberprzestępcy często próbują używać wykradzionych loginów i haseł na innych platformach: portalach społecznościowych, poczcie czy banku, dlatego do każdego konta powinniśmy stosować osobne dane logowania.

3. Uwierzytelnianie w dwóch etapach

Bezpieczeństwo danych zwiększa dwuetapowa weryfikacjapodczas logowania, np. z użyciem SMS-ów. Dotyczy to wszystkich używanych na co dzień usług: Apple ID, Twittera, Gmaila, Facebooka czy Office365. Możemy także użyć aplikacji dokodów uwierzytelniania offline, takich jak Google Authenticator czy Microsoft Authenticator. Podwójna weryfikacja stanowić będzie nie tylko dodatkowe zabezpieczenie, ale też swego rodzaju alertw razie ewentualnej próby włamaniana konto.

4. Bezpieczeństwo przed wygodą

Hasła nigdy nie powinny być przechowywane w osobnym plikuani zapisywane w pamięci urządzeniaczy przeglądarki, gdyż są wtedy automatycznie dostępne dla każdego, kto uzyska wgląd do komputera.

– Hasła mają specyficzną budowę i haker bez trudu odnajdzie folder, w którym je przechowujemy. Oczywiście nikt nie jest w stanie zapamiętać setek skomplikowanych kombinacji w różnych serwisach. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie menedżerów, które ułatwiają zarówno tworzenie, jak i zapamiętywaniem wielu silnych i złożonych haseł, a także wysyłają alerty powiadamiające o atakachna popularne usługi internetowe. Korzystając z takich rozwiązań, mamy pewność, że wrażliwe informacje są bezpieczne – wystarczy zapamiętać wyłącznie dane logowania do programu– wskazuje Leszek Tasiemski, wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie F-Secure.

Źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *