Centrum Mistrzostwa Informatycznego – start kuźni młodych talentów

Na początku lutego świat na moment wstrzymał oddech. Należąca do Elona Muska, agencja kosmiczna SpaceX wystrzeliła w kosmos największą spośród swoich rakiet, Falcon Heavy. W starcie rakiety miał swój udział zdolny informatyk – Tomasz Czajka, od kilku lat przygotowujący wspomniany program rakietowy.

Polak, zanim wyjechał do Stanów i trafił do zespołu Muska, z powodzeniem brał udział w wielu szkolnych i międzynarodowych olimpiadach. Potencjał, który tkwi w tysiącach młodych, zdolnych informatyków jest zasobem, który może zadecydować o przewadze konkurencyjnej we współczesnym świecie. Dlatego nasz kraj od lat realizuje wizję wzmocnienia polskiej edukacji informatycznej. Inicjatywą prowadzącą w tym kierunku jest ogłoszony przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa konkurs „CMI – Centrum Mistrzostwa Informatycznego”*.

Dziś (26.02. br.) w siedzibie MC założenia CMI zaprezentowali ministrowie Anna Zalewska (MEN), Paweł Chorąży (MIiR) i Marek Zagórski (MC).

– Nasz projekt skierowany jest do uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących i techników oraz szkół branżowych I i II stopnia – powiedział Marek Zagórski. –Zakłada on powstanie i wspieranie od września 2018 r. do końca 2023 r. (60 miesięcy) w systemie pozalekcyjnym kół algorytmiki i programowania na terenie całej Polski.

Z zajęć kół algorytmiki i programowania skorzysta w sumie minimum 7 tysięcy uczniów, natomiast kwalifikacje do prowadzenia zajęć zdobędzie ponad 700 osób. Osoby je prowadzące otrzymają dostęp do szkoleń uzupełniających, materiałów edukacyjnych oraz zadań testowych i mentoringu. Otrzymywać będą też granty celowe.

– Centrum Mistrzostwa Informatycznego to tylko jedno z całej palety działań, które pozwolą naszej gospodarce wziąć udział w cyfrowej rewolucji. Z pomocą funduszy unijnych już teraz podłączamy 10 tys. szkół do internetu. Niebawem dołączą do nich kolejne 4 tys. Wkrótce ruszą też nieoprocentowane pożyczki do 18 tys. zł na szkolenia dla osób, które chciałyby zostać programistami – mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży.

Dodatkowo w ramach Centrum Mistrzostwa Informatycznego powstanie bogata biblioteka zadań i materiałów edukacyjnych, jak również infrastruktura utrzymująca je oraz umożliwiająca do nich dostęp. W trakcie realizacji projekt będzie się rozwijał proponując jego uczestnikom wiele atrakcyjnych i innowacyjnych pomysłów.

Projekt ma także doprowadzić m.in. do stałego rozwoju metodyk edukacji wybitnie zdolnej informatycznie młodzieży i rozwiązań sygnujących współzawodnictwo w postaci zawodów, konkursów i olimpiad informatycznych.

Centrum Mistrzostwa Informatycznego może liczyć na dofinansowanie w maksymalnej kwocie 50 mln zł. Wspomniana kwota będzie zależeć od poziomu zainteresowania uczniów, szkół oraz osób prowadzących. Uczniowie, który skorzystają z projektu zdobędą rzadką wiedzę i umiejętności niezbędne do budowy innowacyjnych i ważnych rozwiązań cyfrowych. I staną się twórcami cyfrowej przyszłości.

* Konkurs „CMI – Centrum Mistrzostwa Informatycznego” został ogłoszony w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego celem jest zainicjowanie powstania systemowych rozwiązań na rzecz wyłaniania wybitnie uzdolnionej informatycznie młodzieży w Polsce, pogłębiania jej wiedzy i umiejętności w zakresie algorytmiki oraz kodowania – będących kluczowymi dla profesjonalnych zastosowań cyfrowych przyszłości.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Centrum Mistrzostwa Informatycznego – start kuźni młodych talentów”