Co przyniesie związek sektora bankowego z fintechami?

Rynek fintech ma ogromny potencjał i ciągle się rozwija. W Polsce która jest liderem, jeśli chodzi o kraje Europy Środkowo – Wschodniej jego wartość przekracza 860 mln euro. Przewagą fintechów nad bankowością tradycyjną jest możliwość dostępu do nieograniczonej liczby klientów właściwie na całym świecie. Czy fintechy zastąpią banki, a może te ostatnie korzystając z przewagi kapitału przejmą innowacyjne technologie adaptując je na swoje potrzeby. Jak będzie wyglądać sektor finansowy za kilka lat?

 

Wypowiedź: Sylwester Janik, Cogito Capital

 

Banki starają się trzymać rękę na pulsie i kontrolować sytuację w branży fintechów. Wiele banków już teraz jest na etapie wybierania spółek fintechowych, którym udało się zbudować silną pozycję na rynku i budują z nimi strategiczne partnerstwa. Ma to korzyści dla obu podmiotów. Z jednej strony banki mogą minimalizować ryzyko wchodząc do segmentów, w których wcześniej nie działały. Z drugiej spółki fintechowe poprzez współpracę z bankami mogą urosnąć do skali, której same by nie osiągnęły i w której wcześniej nie działały.

Banki staną się fintechami, natomiast to nie będą banki tak jak dzisiaj je widzimy. Będą to banki o innej strukturze organizacyjnej i innych kanałach dystrybucji, najczęściej bez części offline. Jeżeli ona będzie to tylko w celu wzmocnienia rozpoznawalności marki. Banki staną się wyspecjalizowane, nie będą już uniwersalne jak to ma miejsce dzisiaj.

Pejzaż sektora bankowego będzie całkiem inny niż teraz. Z ewolucji spółek fintechowych lub w wyniku partnerstwa pomiędzy dużymi bankami a mniejszymi spółkami  powstaną podmioty, które będą specjalizować się w danych segmentach lub wręcz w danych produktach. Jednocześnie ze względu na uniwersalny kanał dystrybucji jakim jest online będą starały się budować swoją pozycję nie tylko na rynku lokalnym krajowym, ale od razu w wielu krajach na raz.

Źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *