Tysiąc i… 3 sposoby na #CodeWeek2019!

Największe europejskie święto programowania zbliża się wielkimi krokami! Zostało coraz mniej czasu, a Ty wciąż nie masz pomysłu na swoje wydarzenie? Bez obaw! Oto kilka inspiracji, które pomogą rozkręcić twoją wyobraźnię.

W Europejskim Tygodniu Kodowania #CodeWeek2019 może wziąć udział każdy. I każdego zachęcamy, aby świętował razem z nami. Jak to zrobić? Zorganizować inicjatywę i zgłosić ją na stronie www.codeweek.eu

Jaką inicjatywę? Przeczytajcie ten tekst do końca, a znajdziecie kilka inspiracji. To tylko pomysły. Możecie, ale nie musicie się do nich dostosować. Liczymy na Waszą kreatywność. Jeszcze nigdy się na niej nie zawiedliśmy 🙂

Zakodowana gra terenowa

Programowanie można ćwiczyć również na świeżym powietrzu! Jeśli jesteś lokalnym aktywistą, a może po prostu chcesz zaktywizować sąsiadów, zaprojektuj prostą grę miejską lub wiejską. To ciekawy pomysł do zrealizowania niezależnie od tego gdzie mieszkasz. Sam wyznaczasz jej granice. Zadania na kolejnych etapach gry mogą mieć formę łamigłówek logicznych lub wyzwań mających na celu doskonalenie projektowania prostych komend. Nie potrzeba do tego elektroniki. Zapewniamy, wszyscy będą świetnie się bawić, a przy okazji poznają miejscowe zakamarki i poćwiczą pracę w zespole.

Jak zaprojektować grę terenową?

  1. Wymyśl fabułę – ustal czego będą szukać uczestnicy Twojej gry? Czy będą próbowali złamać hasło do tajemniczej maszyny kodującej, a może dasz im za zadanie odnalezienie ukrytego przed wiekami skarbu? Puść wodzę fantazji!
  2. Zaprojektuj zadania – chodzi o to, by na kolejnych etapach gry jej uczestnicy mieli do zrealizowania jakieś zadanie (mogą też rozwiązywać np. logiczną zagadkę). Nie zapomnij umieścić informacji o tych wyzwaniach w odpowiednich miejscach.
  3. Ustal zasady – ilu uczestników może wziąć udział w Twojej grze? Ile punktów będzie na Twojej mapie?
  4. Graj!

Kreatywna lekcja o kodowaniu

Programowanie to świetny temat… lekcji. Co powiecie na zajęcia, w których uczestnicy będą mogli poznać różne formy kodowania informacji.

Wcale nie potrzebujesz do tego elektroniki. Zamiast tego użyj np. materiałów plastycznych. Jeśli masz odpowiedni sprzęt i chcesz go użyć, wejdź na http://koduj.gov.pl/scenariusze-zajec/.  To kopalnia praktycznych pomysłów i scenariuszy lekcji programowania. Znajdziesz tam pomysły na gry i zabawy dopasowane do wieku i możliwości uczestników Twojego wydarzenia. Działaj!

Mini – hackathon

Hackathon to forma rywalizacji dobrze znana profesjonalnym programistom. Uczestnicy w wyznaczonym czasie zmagają się z zaproponowanym zadaniem konkursowym poszukując najlepszego rozwiązania problemu. Nie jest to jednak aktywność zarezerwowana wyłącznie dla specjalistów! Skrzyknij okoliczne dzieciaki lub najmłodszych członków rodziny (i rodziców). Stwórz przystępną łamigłówkę i zachęć ich, by spróbowali swoich sił w jej rozwiązaniu.

Mini – hackathon to świetne wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą się podzielić wiedzą i sprawdzić się w roli mentorów. Dlatego jeśli np. pracujesz w branży IT (lub każdej innej branży) – zorganizuj taką zabawę w siedzibie swojej firmy. Połącz siły z najmłodszymi (dziećmi pracowników), aby pokazać im, że programowanie to świetna zabawa! 


O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *