Podium dla Polski – za nami rekordowy #CodeWeek2019!

Mieliśmy po prostu pobić ubiegłoroczny rekord. Nie dość, że to zrobiliśmy, to jeszcze potroiliśmy wynik marzeń. W trakcie tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania wydarzenia w Polsce zaczynały się co… półtorej minuty!

Minister w otoczeniu osób najbardziej zaangażowanych w CodeWeek2019

16 dni, 15 139 wydarzeń i historyczne (drugie) miejsce na podium – oto najkrótsze podsumowanie #CodeWeek2019! Polska zajęła drugie miejsce w kategorii liczba inicjatyw w stosunku do populacji, według której ustalany jest coroczny ranking. To najlepszy wynik jaki kiedykolwiek, w siedmioletniej historii Europejskiego Tygodnia Kodowania, zajęła Polska. To nie tylko nasza zasługa, a przede wszystkim m.in. nauczycieli i organizacji pozarządowych, których zaangażowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Tym najbardziej aktywnym w poniedziałek osobiście podziękował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Edycja rekordów

W 2014 r. Polacy zrealizowali 283 inicjatywy, w 2015 r. były to już 2062 wydarzenia, edycję 2016 skończyliśmy z wynikiem 4674, w 2017 r. zrealizowaliśmy 2302 inicjatywy, a rok 2018 – czyli nasz dotychczasowy rekord – to 5088 wydarzeń! Jak sami widzicie – tegoroczne 15 139 wydarzeń to historyczny rekord.

– Sukces #CodeWeek2019 nie byłby możliwy bez zaangażowania mieszkańców całego kraju. Najwięcej wydarzeń zostało zorganizowanych w Warszawie, niewiele mniej w Krakowie czy Łodzi – powiedział minister Marek Zagórski. – Niezależnie od poziomu zaawansowania organizatora zasada była jedna: spotykaliśmy się, aby bawić się programowaniem. Jako wydarzenie można było zgłaszać lekcje informatyki czy warsztaty z robotami – dodał szef MC.

Oto Top 10 polskich miast, w których zorganizowano najwięcej inicjatyw podczas tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania:

  • Warszawa – 836
  • Kraków – 728
  • Łódź – 514
  • Gdańsk – 338
  • Katowice – 298
  • Poznań – 254
  • Szczecin – 234
  • Lublin – 212
  • Wrocław – 203
  • Opole – 163

Lider Europy

W tym roku zajęliśmy drugie miejsce pod względem liczby inicjatyw przypadających na populację (po Malcie – 448 wydarzeń) oraz trzecie miejsce pod względem łącznej liczby inicjatyw (po Turcji – 20 113 wydarzeń i Włochach – niemalże ex aequo z Polską – 15 505 wydarzeń).

Naprawdę daliśmy z siebie wszystko! Wasze wydarzenia to blisko ¼ wszystkich 66 340 wydarzeń zgłoszonych w tej edycji.

– Ten historyczny wynik nie byłby możliwy bez wsparcia szkół, bibliotek, instytucji kultury, firm IT oraz prywatnych osób, które chciały promować naukę programowania w swojej lokalnej społeczności! – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Przedszkolaki i seniorzy, mieszkańcy dużych miast i mniejszych miejscowości, nauczyciele oraz specjaliści z branży IT – bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy zawód, CodeWeek tworzą wszyscy Ci, którzy chcą uczyć się oraz nauczać innych programowania! – dodał szef MC.

Co dalej?

Pamiętajcie, że wciąż możecie rejestrować inicjatywy, które zorganizowaliście w trakcie trwania CodeWeek2019! Jeżeli zapomnieliście wprowadzić je na stronie codeweek.eu to nic straconego! Walka o podium jeszcze trwa! A poza tym… programowanie to frajda!

Zakończenie CodeWeek2019 nie oznacza końca naszych starań! Rekordowe wyniki, jakie udało nam się uzyskać w tym roku, są najlepszym dowodem na to, jak wielki potencjał programistyczny mają w sobie Polacy!  

Już teraz zapraszamy Was do zaangażowania się w przyszłoroczną edycję CodeWeek, która odbędzie się od 10 do 25 października 2020 r.! W oczekiwaniu na Europejski Tydzień Kodowania nie zapomnijcie o Klubach Młodego Programisty, działających w 16 miejscowościach na terenie całej Polski!

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do tegorocznego sukcesu Europejskiego Tygodnia Kodowania 2019! Razem możemy wszystko!


O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Materiały

Więcej informacji na temat CodeWeek i programowania.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *