#CodeWeekPLchallenge2018 – podejmij wyzwanie!

– Już 6 października rozpoczynamy kolejną edycję Europejskiego Tygodnia Kodowania. Ruszamy z wielką akcją w całej Polsce. Chcemy, aby jak najwięcej Polaków wzięło udział w różnego rodzaju wydarzeniach związanych z nauką programowania – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski i… rzuca wyzwanie! Dołącz!

CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, w tym roku odbędzie się w dniach 6-21 października (to naprawdę dwa tygodnie…).

O co chodzi?

W skrócie: chodzi o to, by w tym czasie zorganizować możliwie największą liczbę wydarzeń związanych z programowaniem dla możliwie największej liczby osób. Nie muszą to być profesjonalne warsztaty kodowania, czy lekcje informatyki. Świetnym pomysłem jest również wieczór z grami planszowymi rozwijającymi logiczne myślenie, dyskusja o nowych technologiach, a nawet konkurs plastyczny, czy pokaz filmu. Jest jeden warunek: wszystkie te wydarzenia powinny być – choćby luźno – powiązane z programowaniem.
Kolejny krok to rejestracja inicjatywy.
Po co rejestracja? Podczas każdej edycji CodeWeek europejskie państwa biorące w nim udział ścigają się o jak największą liczbę zorganizowanych wydarzeń. Nie ukrywamy – w tym roku chcemy wygrać! W ubiegłym roku zajęliśmy drugie miejsce… Tylko zarejestrowane wydarzenia biorą udział w wyścigu.

Działajmy!

W Ministerstwie Cyfryzacji przygotowania do tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania idą pełną parą. Zorganizujemy u siebie warsztaty dla dzieci pracowników i dla szkół. Wspieramy też wiele inicjatyw. Chcemy, by przyłączyli się do nas inni. Stąd wyzwanie rzucone przez ministra Marka Zagórskiego. A jak wiemy, ministrowi się nie odmawia 😉
– Chcemy, aby w każdej miejscowości, w każdej gminie, w każdej szkole, ale także w każdej instytucji, odbyły się wydarzenia związane z programowaniem – mówi szef Ministerstwa Cyfryzacji i rzuca wyzwanie Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii, NASK [red. Narodowa i Akademicka Sieć Komputerowa], Centralnemu Ośrodkowi Informatyki, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwu Edukacji Narodowej. – Zorganizujcie przedsięwzięcie, warsztaty, lekcje, ćwiczenia… Nauczcie programowania innych. Nakręćcie film, rzućcie wyzwanie innym. Bądźmy liderami w Europie – apeluje Marek Zagórski.
Liczymy na podjęcie rękawicy.

Jak to zrobić?

W naszym wyzwaniu, które oficjalnie nazywamy #CodeWeekPLChallenge2018, mogą wziąć udział wszyscy – dziennikarze, urzędnicy, nauczyciele, bibliotekarze, sklepikarze, informatycy i lekarze. Każdy! Jak to zrobić? Oto krótka instrukcja:

  1. Zaplanujcie wydarzenie w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, czyli pomiędzy 6 a 21 października 2018 r.
  2. Nagrajcie filmik, na którym opowiecie, co planujecie zrobić.
  3. Oznaczcie go #CodeWeekPLchallenge2018 i wrzućcie na swój profil na Facebooku lub w innych mediach społecznościowych.
  4. Rzućcie wyzwanie innym, niech nie będą gorsi 🙂
  5. Zgłoście wydarzenie

To wszystko! Łatwe, prawda?

Dołącz już dziś

CodeWeek to organizowana na terenie całej Europy, społeczna inicjatywa, dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką.
Zasada jest jedna: niezależnie od kompetencji spotykamy się, aby bawić się programowaniem. Liczy się zapał i dobre chęci.
Scenariusze przykładowych zajęć, a także więcej informacji o tym dlaczego warto uczyć programowania i o samym Europejskim Tygodniu Kodowania, znajdziecie na stronie www.koduj.gov.pl
– Tylko w ramach zeszłorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce odbyło się ponad 2200 wydarzeń, zorganizowanych przez 846 podmiotów. Szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne. Oznacza to, że co około 9 minut startował nowy warsztat. W tym roku nie możemy być gorsi – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Znaczna część ubiegłorocznych wydarzeń została zorganizowana przez amatorów programowania, osoby zainteresowane tematem, ale bez większego doświadczenia – dodaje.

Niespodzianka!

Dla wciąż nieprzekonanych o tym, że warto włączyć się w CodeWeek, mamy dodatkową zachętę. Nagrody! Pierwsze tysiąc zgłoszeń otrzyma Cody Roby – grę planszową, która ułatwia naukę kodowania i ćwiczy logiczne myślenie. Cody Roby pozwala wykorzystać naturalną skłonność do zabawy i zachęca do poznania tajników programowania. Możesz ją wykorzystać w trakcie zorganizowanych w ramach CodeWeek wydarzeń. Kto pierwszy, ten lepszy.
W związku z tym nie zwlekaj, już teraz zarejestruj swoje wydarzenie. Mamy dwa tygodnie żeby zaprosić całą Polskę do wspólnej zabawy!
Do dzieła!

Wszystkich zainteresowanych inicjatywą CodeWeek zapraszamy do kontaktu:
Facebook: Code Week Pl,
Twitter: @codeweekpl
tel. 22-380-86-98
mail: karolina.olejak@nask.pl
www.koduj.gov.pl

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *