Cyfryzacja na wakacjach – oto najpopularniejsze e-usługi lipca

Dzięki e-administracji sprawy urzędowe można załatwiać z plaży lub leżąc na hamaku. I Polacy chętnie korzystają z tej możliwości. Lipiec był pod tym względem rekordowy.

I od rekordów zacznijmy. W lipcu nasz portal www.gov.pl odwiedziło 3,27 miliona użytkowników. To w porównaniu do czerwca wzrost o 60,2%! Nasi użytkownicy wygenerowali 15,6 miliona odsłon (pojedynczych kliknięć w opublikowany tam artykuł). To ponad 77% więcej niż miesiąc wcześniej. Jak to możliwe?

500+ do normy

– Rekordowy okazał się 1 lipca. Tylko tego jednego dnia nasz portal odwiedziło niemal pół miliona osób, generując przy tym ponad 2,3 miliona odsłon. Tego jednego dnia mieliśmy na www.gov.pltaki ruch jak w całym październiku 2018 r. – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To nie przypadek. Od 1 lipca można było składać wnioski w programie 500+ i to właśnie informacji na ten temat szukali nasi odwiedzający – dodaje szef MC.

Kolejny rekord. Ten też jest związany z rodzinami, a dokładnie – z narodzinami. W lipcu zgłoszono online dokładnie 4703 nowonarodzonych dzieci.

Nasza e-usługa działa od 1 czerwca ubiegłego roku. Z miesiąca na miesiąc korzysta z niej coraz więcej rodziców. Nigdy jednak, w trakcie jednego miesiąca, nie korzystali z niej tak często. Dla porównania –miesiąc wcześniej, czyli w czerwcu, rodzice bez wizyty w urzędzie zarejestrowali 3674 maluchy. W lipcu o 1029 więcej!

Lipiec był też przełomowym miesiącem dla Profilu Zaufanego (PZ). To właśnie wtedy założono 4-milionowy PZ. W sumie, przez cały lipiec przybyło 283 708 nowych właścicieli Profilu Zaufanego.

Przypomnijmy – Profil Zaufany to nasza oficjalna cyfrowa tożsamość. Nasze cyfrowe „ja”. W praktyce oznacza to, że dzięki niemu można podpisać online pisma/wnioski do urzędów, skorzystać też z wielu innych e-usług (np. sprawdzić punkty karne). To także jedyny sposób na zalogowanie się do państwowych serwisów – np. Internetowego Konta Pacjenta. PZ jest też niezbędny do tego, by zalogować się w aplikacji mObywatel.

Założenie Profilu Zaufanego nic nie kosztuje i można to zrobić w kilka minut.

Załóż Profil Zaufany.

Inne hity

Jakie jeszcze sprawy w pierwszym miesiącu wakacji Polacy załatwiali online?

  • Ponad 14 tysiąca osób złożyło przez Internet wniosek o dowód osobisty.
  • Ponad dwa tysiące osób zgłosiło online utratę dowodu osobistego (najwięcej – 112 –  w poniedziałek 29 lipca).
  • Sześć tysięcy osób skorzystało online z e-usługi meldunkowej.
  • W lipcu Polacy ponad pięć tysięcy razy przez Internet wnioskowali też o odpis akt stanu cywilnego.
  • Od 1 do 31 lipca nasi internauci przesłali online do urzędów niemal 57 tysięcy tzw. pism ogólnych.

– Te dane to najlepszy dowód na to, że Polacy coraz chętniej korzystają i coraz częściej doceniają e-administrację – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki naszym e-usługom urząd przychodzi do nas, o dowolnej porze – choćby w weekendy –  niezależnie też od tego, gdzie odpoczywamy – dodaje szef MC.

Podsumowując: nie ma wakacji bez cyfryzacji!

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *