Cyfryzujemy GOKi! Ruszył konkurs i szkolenia

Program Cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury (GOK) nabiera rozpędu. 30 czerwca ruszył nabór wniosków w konkursie, a na 11 lipca zaplanowano szkolenie dla wszystkich, którzy chcą złożyć wniosek o dofinansowanie, ale nie wiedzą jak to zrobić.

Podłączenie wszystkich GOKów do szerokopasmowego Internetu, szkolenia z kompetencji cyfrowych, doposażenie ośrodków w sprzęt cyfrowy – to główny cel naszego programu. Realizujemy go wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

GOKi na łączach

– Dostęp do szybkiej sieci ma dziś tylko około tysiąca placówek – głównie w większych ośrodkach. Drugi tysiąc wymaga podłączenia i tym chcemy się zająć – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeszcze w tym roku do szybkiego Internetu podłączymy 450 ośrodków. Podpisaliśmy już odpowiednie porozumienie z siedmioma operatorami telekomunikacyjnymi. Kolejne podłączenia będą realizowane w ramach kolejnego konkursu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – dodaje szef MC.

Działamy!

A co ze szkoleniami i zakupem sprzętu, na które przeznaczymy 100 milionów złotych? Tu też się dzieje.

Sześć dni temu (30 czerwca) ruszył nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie rocznych szkoleń z kompetencji cyfrowych (m.in. nauki programowania) dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Konkurs potrwa do 31 lipca.

Mogą w nim uczestniczyć:

  • organizacje pozarządowe,
  • partnerstwa organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu terytorialnego (JST),
  • instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku,
  • instytucje publiczne z obszaru nauki,
  • instytucje publiczne z obszaru kultury,
  • instytucje publiczne z obszaru edukacji, szkoły wyższe,
  • partnerstwa pomiędzy powyższymi podmiotami.

A już na 11 lipca Centrum Projektów Polska Cyfrowa zaplanowało szkolenie dla wszystkich tych, którzy chcieliby złożyć wniosek w konkursie, ale nie wiedzą jak to zrobić.

Zgłoszenia na szkolenie można nadsyłać do 5 lipca do godz. 12:00, na adres: konkurs3.2-szkolenia@cppc.gov.pl.

W mailu wystarczy podać: imię, nazwisko oraz nazwę instytucji. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Rozwijamy kompetencje, wspieramy talenty

– Rozumiemy znaczenie, jakie Gminne Ośrodki Kultury pełnią w społecznościach lokalnych. Chcemy im dać narzędzia, które są niezbędne we współczesnym świecie – mówi minister Marek Zagórski. – Dalszy rozwój GOK-ów powinien być oparty m.in. na rozwoju kompetencji cyfrowych. Tym bardziej, że cyfryzacja GOK-ów to jeden z wielu projektów, jaki rząd realizuje dla rozwijania kompetencji cyfrowych – dodaje.

Jakie inne programy realizujemy? Jeden z najważniejszych to budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli szybki, bezpieczny i darmowy Internet dla wszystkich szkół.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *