Powrót do przeszłości – sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych

PESELu nie oszukasz! Jeśli jednak chcesz sprawdzić, czy Twoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych są na pewno poprawne, możesz to zrobić online.

Rejestr Dowodów Osobistych (RDO) to centralny rejestr państwowy, w którym gromadzone są np. dane dotyczące wniosków o wydanie dowodu osobistego, samych dowodów osobistych i posiadaczy dowodów, w tym – uwaga – zdjęcia do dowodu.

– W Rejestrze Dowodów Osobistych znajdują się informacje dotyczące naszych wszystkich dokumentów tożsamości wydanych po 2001 r. Można tam sprawdzić także stare, tzw. książeczkowe, dowody osobiste, jeśli znajdowały się w rejestrze PESEL – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Oczywiście można tam sprawdzić tylko swoje dane. Bezpieczeństwo operacji zapewnia Profil Zaufany, którym można zalogować się do e-usługi. Dane otrzymamy od razu po zalogowaniu – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Dane w Rejestrze Dowodów Osobistych może sprawdzić każdy kto ma Profil Zaufany lub e-dowód. I jeden, i drugi środek identyfikacji pozwalają potwierdzić naszą tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod nas podszyć.

Sprawdź, jak założyć Profil Zaufany.

Kliknij i sprawdź

Jeśli chcesz sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych, zacznij od wejścia na stronę gov.pl i wyboru sekcji „Obywatel”. Kolejne kroki to sekcja „Dokumenty i dane osobowe”, a tam „Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych”. Droga na skróty.

Następnie kliknij przycisk „Sprawdź swoje dane”. System przekieruje Cię na stronę logowania. Po zalogowaniu z powrotem znajdziesz się na stronie obywatel.gov.pl. Twoje dane pojawią się na ekranie.

Usługa jest bezpłatna.

Co mówią liczby?

No to jak to jest z tym PESELem? No nie oszukasz go. Czy wiesz, że każda z 11 cyfr w Twoim numerze PESEL ma swoje znaczenie? Można je podzielić tak:

RRMMDDPPPPK

RR – to dwie ostanie cyfry roku urodzenia,

MM – to miesiąc urodzenia (osoby urodzone po 1999 roku mają inne oznaczenie miesiąca urodzenia)

DD – to dzień urodzenia,

PPPP – to liczba porządkowa oznaczająca płeć. U kobiety ostatnia cyfra tej liczby jest parzysta (0, 2, 4, 6, 8), a u mężczyzny – nieparzysta (1, 3, 5, 7, 9),

K – to cyfra kontrolna.

Przykład: PESEL 820803PPP6K należy do kobiety, która urodziła się 3 sierpnia 1982 r., a PESEL 761115PPP3K – do mężczyzny, który urodził się 15 listopada 1976 r.

Sprawdź, jak obliczyć cyfrę kontrolną.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *