Szkoły z sześciu województw otrzymają dostęp do szybkiego internetu

Blisko 4,7 tys. lokalizacji budynków oświatowych, czyli 92 proc. szkół z sześciu województw, objętych jest rozpisanym właśnie przez NASK przetargiem na transmisję danych. Zgodnie z założeniami rządowego programu 1,5 tys. lokalizacji zostanie podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej już w 2018 roku. – To nasz ogromny sukces – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna zapewni wszystkim szkołom w Polsce dostęp do szybkiego internetu, o symetrycznej przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Do tego pakiet usług związanych z bezpieczeństwem. W kraju obecnie funkcjonuje około 30,5 tys. szkół i placówek oświatowych, znajdujących się w 19,5 tys. lokalizacji.

– Dziś zdecydowana większość polskich szkół nie ma szybkiego łącza. Zaledwie 10 procent z nich ma dostęp do internetu o parametrach, które umożliwiają wykorzystywanie go do zajęć – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. – Edukacja w wielu miejscach nadal odbywa się bez użycia nowoczesnych technologii. Chcemy to zmienić i dać wszystkim dzieciom równe szanse. Dla szkół budowa OSE będzie cywilizacyjną zmianą – dodaje.

Z ankiet i konsultacji przeprowadzonych m.in. przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że pomiędzy szkołami z obszarów wiejskich (lub słabo zaludnionych) a szkołami z dużych miast, występują znaczące różnice w dostępie do szerokopasmowego internetu. To duża przeszkoda w edukacji, bo sprawnie działająca sieć i jej zasoby są wielką szansą dla rozwoju uczniów. Szerokopasmowy internet zapewnia dostęp do identycznych edukacyjnych materiałów cyfrowych i nowoczesnych metod nauczania, niezależnie od wielkości i położenia miejscowości, w której znajduje się szkoła.

Pierwsze prace obejmą sześć województw

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna będzie publiczną siecią telekomunikacyjną, jej operatorem został NASK Państwowy Instytut Badawczy, który odpowiedzialny jest za uruchomienie sieci, a następnie jej utrzymanie. NASK poza dostarczeniem szkołom usług dostępu do internetu, zapewni system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne. Będą one wykorzystywane w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

NASK PIB ogłosił właśnie przetarg na „Świadczenie usługi szerokopasmowej transmisji danych pomiędzy budynkami, w których mieszczą się jednostki oświatowe, a punktem wymiany ruchu z siecią Operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej”. Postępowanie obejmie zasięgiem blisko 92 proc. szkół w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podlaskim.

Z założeń ustawy o OSE wynika, że w 2018 roku podłączenie powinno uzyskać 1,5 tysiąca lokalizacji. Ze względu jednak na fakt, że w 2019 roku planowane jest podłączenie już ponad 12 tys. miejsc, to pierwsze postępowanie obejmuje aż 4,7 tys. lokalizacji. Docelowo, do 2020 roku, do OSE będą podłączone wszystkie szkoły, czyli blisko 19,5 tysięcy punktów adresowych.

Finansowanie i nowy sprzęt dla szkół

Koszty uruchomienia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej oszacowano na blisko 500 mln zł – środki te zostaną pozyskane z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jej funkcjonowanie, w tym zakup usług od operatorów telekomunikacyjnych w celu świadczenia szkołom bezpłatnego dostępu do internetu, to szacunkowo wydatek rzędu ponad 1,3 mld zł. Dzięki inicjatywie minister edukacji Anny Zalewskiej, projekt w perspektywie 10 lat ma zapewnione sfinansowane z budżetu państwa (od 2022 roku to kwota ok. 164 mln zł rocznie).

Dostęp do internetu to jednak nie wszystko.  Między innymi za sprawą ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rządowego programu „Aktywna Tablica” prowadzone są działania, które mają na celu wymianę przestarzałego sprzętu w placówkach oświatowych na nowy. Szkoły podstawowe (publiczne i prywatne) zostaną wyposażone m.in. w interaktywne tablice, monitory dotykowe, projektory czy głośniki. Na ten cel przeznaczono blisko 280 mln zł. Do tej pory wsparcie finansowe otrzymało już ponad 5,6 tys. szkół. W sumie do 2019 roku wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne będzie ponad 15,5 tys. szkół w Polsce i za granicą.

OSE doceniona na świecie

Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej prowadzony jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Wspólna inicjatywa została doceniona przez międzynarodowe gremia telekomunikacyjne, a przede wszystkim przez internautów z całego świata. Ci ostatni głosowali na OSE i inne, najlepsze projekty technologiczno-cyfryzacyjne w ogólnoświatowym, prestiżowym konkursie WSIS Prizes, organizowanym przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 20 marca w Genewie.

Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej został jednym z najbardziej docenionych projektów w ramach konkursu WSIS Prizes 2018 – konkursu organizowanego przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Już 20 marca okaże się czy wspólnej inicjatywie Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK, uda się powtórzyć sukces z edycji WSIS Prizes 2015, kiedy to Polska została uhonorowana, za projekt ,,Latarnicy Polski”. Dziś wiemy, że OSE znalazło się w TOP 5 projektów w swojej kategorii, co oznacza, że było jednym z 5 projektów na które interesanci z całego świata, oddali największą ilość głosów.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *