Za kulisami konferencji Govtech Pioneers przedstawiciele GovTech Polska podpisali porozumienie, które stworzy podstawy dla jednolitego europejskiego ekosystemu wsparcia innowacji. Jego celem jest umocnienie partnerstwa opartego na wymianie wiedzy, wspólnych wartościach i wspólnym celu, jakim jest wprowadzenie rewolucji cyfrowej do sektora publicznego.
GovTech Polska to zespół, który działa pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Podczas 12 miesięcy działania przeprowadził ponad tysiąc godzin konsultacji z polskim biznesem, przedsiębiorcami, naukowcami i innymi kreatywnymi jednostkami, aby w ich następstwie wspólnie z Urzędem Zamówień Publicznych wypracować pionierski w skali globalnej model pozyskiwania technologii w sektorze publicznym.
Rozwijając program zależało nam, aby każda firma zainteresowana realizacją projektu technologicznego dla państwa mogła się do nas zgłosić. Bez wadium czy dodatkowych kryteriów, które ograniczają dostęp do zamówień mniejszym i średnim podmiotom – mówi Justyna Orłowska, Dyrektor Programu GovTech Polska, która sygnowała porozumienie. Dla nas najważniejszy jest pomysł na realizację danego projektu oraz kompetencje, które pozwalają na jego wdrożenie. I to się sprawdziło – dodaje Orłowska.
Podejście, które ponad 20 krotnie zwiększa udział MŚP, startupów i innowatorów technologicznych w zamówieniach publicznych zainteresowało dotychczas 20 krajów Dziś do grona partnerów GovTech Polska dołączyła Austria.
Z niecierpliwością czekamy na rozszerzenie współpracy. Wierzę, że pozwoli ona nie tylko dzielić się dobrymi praktykami, ale i podjąć działania zmierzające do zintegrowania obecnie działających rozwiązań we wspólny pakiet innowacji otwartych na przedsiębiorców z całej Europy – mówił po podpisaniu listu intencyjnego Stefan Maier, Dyrektor PPPI Service Center.
Porozumienie podpisane z austriackim Centrum kompetencyjnym ds. Zamówień Innowacyjnych (PPPI Service Center) jest kolejnym po szkockim CivTech kontraktem zawartym przez GovTech Polska. Stanowi ważny krok na drodze ku utworzeniu jednolitego europejskiego ekosystemu wsparcia innowacji. Ma zapewnić nie tylko podwyższenie poziomu usług publicznych w obu krajach, ale i pomóc w rozwoju światowego rynku govtech, szacowanego na niemal pół biliona dolarów.
Porozumienie potwierdza także popularność opracowanego przez Polskę modelu wykorzystania konkursów do angażowania obywateli w proces powstawania technologii.
Jednym z celów pionierów nowoczesnej administracji jest dążenie do otwarcia rynku usług dla sektora publicznego na małych i średnich przedsiębiorców m.in. poprzez modernizację procesu zamówień publicznych i wymianę informacji między państwami w tym zakresie. Dlatego tworzenie optymalnych warunków do wdrażania cyfryzacji w administracji przez budowę jednolitego europejskiego ekosystemu wsparcia innowacji jest tak ważne – komentuje Justyna Orłowska.
Konferencja zbiegła się w czasie z zakończeniem pilotażowej edycji konkursów organizowanych w nowej formule zamówień publicznych opracowanej przez GovTech Polska. Prawie 300 osób fizycznych i firm z sektora IT ubiegało się o 5 kontraktów publicznych wartych niemal 2 miliony złotych.
Źródło: www.premier.gov.pl