Znamy laureatów III edycji Hackathonu #OtwarteDane

Zespół Skiller z aplikacją, która ma pomóc osobom bezrobotnym i zagrożonym wykluczeniem zawodowym w odnalezieniu się na rynku pracy, zwycięzcą tegorocznego Hackathonu #OtwarteDane.

Nasz Hackathon Ministerstwa Cyfryzacji co roku przyciąga zainteresowanie programistów, analityków danych, projektantów, UXowców, grafików, marketerów oraz wszystkich, którzy mają głowy pełne nieszablonowych rozwiązań. Wszyscy oni są pasjonatami, którzy przy wykorzystaniu swoich umiejętności oraz danych udostępnionych przez urzędy, tworzą aplikacje ułatwiające codzienne życie.

Zadaniem uczestników tegorocznego Hackathonu było stworzenie aplikacji, wykorzystujących otwarte dane publiczne, udostępniane bezpłatnie na portalu dane.gov.pl. Od 15 do 22 czerwca 3-5 osobowe, po warsztatach z mentorami i ekspertami, zespoły pracowały zdalnie nad swoimi pomysłami. W tym czasie mogły korzystać ze wsparcia profesjonalnych mentorów.

– Idea otwierania danych publicznych jest syntezą państwa, jakiego wszyscy oczekujemy, czyli państwa, które w bezpieczny sposób gromadzi dane, a później te dane które może, udostępnia dalej, by mogły być wykorzystywane przez obywateli, przedsiębiorców i stowarzyszenia w taki sposób, w jaki uznają za najlepszy – mówił Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji.

Zwycięzcą III edycji Hackathonu #OtwarteDane został zespół Skiller. Zespół stworzył rozwiązanie, którego celem jest wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem zawodowym i ułatwienie im znalezienia pracy. Aplikacja łączy organizacje, które prowadzą szkolenia dofinansowane przez UE z osobami, które chcą się przebranżowić. Skiller korzystał m.in. z otwartych danych Centralnej Bazy Ofert Pracy oraz BIP.

Drugie miejsce zajął zespół Semantically Correct. Zespół stworzył projekt społeczny MUS – Medical Ultra Search –  skierowany do pacjentów, którzy poszukują odpowiedzi na pytania: gdzie się leczyć i jak się leczyć? Zespół skorzystał z otwartych danych NFZ i GUS – partnerów Hackathonu. Dodatkowo aplikacja wykorzystuje dane prywatnych ośrodków, dostarczając pacjentom informacje o wolnych terminach w prywatnych placówkach w przypadku, gdy nie znajdą dogodnego terminu w placówkach NFZ. Aplikacja oferuje również informacje o dostępnych badaniach klinicznych, zgromadzone w globalnych, dostępnych bazach.

Miejsce trzecie zajął zespół Real Team z aplikacją Kręcimy Liczniki. Ma ona na celu zachęcenie kierowców, aby jeździli bardziej świadomie, ekologicznie i ograniczali liczbę przejechanych kilometrów. Aplikacja pełni funkcję edukacyjną – w przyjemny wizualnie sposób uświadamia kierowców, jak każdy przejechany kilometr wpływa na środowisko i zachęca ich do bardziej ekonomicznej jazdy za pomocą gry i mini-nagród. Zespół korzystał głównie z danych CEPiK oraz GUS.

Nagrodę specjalną Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za najlepszą aplikację wykorzystującą dane z Banku Danych Lokalnych GUS dostał zespół OG. Zespół stworzył Portal Rozwoju Gospodarczego – interaktywną mapę, która daje przedsiębiorcom możliwość znalezienia informacji o konkurencji w danym rejonie, a także informacji na temat atrakcyjności danego regionu. Portal pozwala przedsiębiorcy wyznaczyć strefy, w których poprzednie firmy z jego branży upadały, jak również sprawdzić, w których miejscach istnieje zagęszczenie firm dla niego konkurencyjnych. Dodatkowo portal oferuje informacje zaczerpnięte z GUS na temat m.in. wykształcenia pracowników w danym rejonie czy zapotrzebowania na dane usługi.

Hackathon to nie tylko szansa na sprawdzenie swoich umiejętności, zdobycie nowych doświadczeń i cennych nagród (najlepsze dostały w sumie ponad 40 tys. zł). To także kuźnia pomysłów z perspektywą wcielenia ich w życie. Uczestnicy Hackathonu będą mogli ubiegać się o środki z UE na realizację swoich pomysłów.

– Chciałabym przypomnieć, że pod koniec tego roku ruszy Działanie 2.4 w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa. Bardzo gorąco Was zachęcam do tego, byście wystartowali z Waszymi pomysłami i napisali wnioski o dofinansowanie – zachęcała Agata Miazga, dyrektor Departamentu Otwartych Danych i Rozwoju Kompetencji, przewodnicząca Jury.

Do udziału w Hackathonie zgłosiło się 80 uczestników w 21 zespołach. Już dziś zachęcamy do udziału w kolejnej edycji Wydarzenia.


www.hackathon.gov.pl

www.dane.gov.pl

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *