834 mln zł na inwestycje – największa transakcja Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w programie Horyzont 2020 w Polsce

Pier Luigi Gilibert, Dyrektor Generlany Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) i Rafał Lis, Partner Zarządzający w CVI Dom Maklerski (CVI) podpisali umowę, dzięki której nawet 834 mln zł może trafić na inwestycje innowacyjnych MŚP oraz tzw. małych mid-cap (małych spółek o średniej kapitalizacji).

Uczestnicy po podpisaniu umowy.

Umowa wprowadza nowy instrument (z wachlarza instrumentów programu H2020): InnovFin SMEG – Small & Medium Enterprises Guarantee Facility, zapewniający przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp do finansowania projektów poprzez udzielenie gwarancji przez EFI dla portfela inwestycyjnego CVI.

W InnovFin SMEG, EFI pokrywa 50% ew. straty pośrednika finansowego, powstałej wskutek niespłacenia zobowiązania przez przedsiębiorcę. W zamian za to CVI DM zobowiązuje się do oferowania finansowania na lepszych warunkach oraz wspierania bardziej ryzykownych inwestycji.

Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE, który podlega Ministrowi Przedsiębiorczości i Technologii, brał udział w przygotowaniu CVI do udziału w systemie wdrażania unijnego wsparcia.

„Ogłoszona dzisiaj transakcja to realne zasilenie inwestycyjne dla innowacyjnych firm. Biorąc pod uwagę szacowania przyjęte w Planie Inwestycyjnym dla Europy, może się to przełożyć na realizację przez MŚP oraz małe mid-capy innowacyjnych inwestycji wartych 1,2 mld zł” – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Umowa Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i CVI jest objęta Planem Inwestycyjnym dla Europy, czyli tzw. Planem Junckera. Jest to największa umowa InnovFin SMEG i jednocześnie największa transakcja wśród instrumentów finansowych aktualnych programów UE, zrealizowanych dotąd w Polsce.

 

Źródło: www.mpit.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *