Jak będzie wyglądać HR przyszłości?

Współczesne technologie pomagają rekruterom w szybkim kontakcie kandydata z pracodawcą, a przede wszystkim ułatwiają znalezienie idealnie dopasowanego pracownika do wymogów danego stanowiska pracy. Wykorzystując nowoczesne rozwiązania cyfrowe i Virtual Reality, przedsiębiorstwa mogą zoptymalizować swoje działania onboardingowe oraz podnieść skuteczność samej rekrutacji. Z tego względu spółka OTTO Work Force zainwestowała we własne R&D – Innowations Lab, zajmujące się opracowaniem i wdrażaniem nowych rozwiązań w obszarze Zarzadzania Zasobami Ludzkimi.

Jak algorytmy pomagają w znalezieniu idealnego pracownika?

Dzięki pracy ekspertów z Innovations Lab, udało się stworzyć inteligentny system Best Match, polegający na dobieraniu pracowników na konkretne stanowiska w firmie do konkretnych klientów. Działa on poprzez przetwarzanie big data (dużej ilości danych) na podstawie profilu idealnego kandydata („Best Performers”), tworzonego przy udziale Klienta. Wykorzystanie tych funkcjonalności wpływa na podniesienie produktywności i satysfakcji przyszłego pracownika, minimalizuje również ryzyko szybkiej rezygnacji z podjętej pracy, co również wykazał przeprowadzony program pilotażowy.

Rekrutacja odbywa się natomiast poprzez zdigitalizowany proces wykorzystujący autoselekcję na podstawie formularzy zgłoszeniowych on-line. Algorytmy dobierają najlepszych kandydatów, którzy zostaną zaproszeni na rozmowę. Również dopełnianie formalności związanych z zatrudnieniem zostało usprawnione – w tym momencie około 90% umów w OTTO Work Force zawieranych jest za pomocą podpisu elektronicznego.

Cyfryzacja i jest nieodzowna w procesie rekrutacyjnym. Korzystanie z narzędzi digitalowych oraz sztucznej inteligencji umożliwia optymalne dopasowanie pracownika do stanowiska pracy, wyklucza element przypadkowości, co podnosi satysfakcję pracownika, a finalnie samego Klienta  – mówi Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director OTTO Work Force.

Jak wykorzystać wirtualną rzeczywistość w szkoleniach pracowników?

Niezmiernie ważnym elementem domykającym proces rekrutacji, jest wdrożenie pracownika (onboarding) oraz skuteczne dobranie szkoleń w tym etapie. W tym celu ramach Innovations Lab zostały opracowane wirtualne narzędzie szkoleniowe. Virtual Trainer wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do przygotowania pracowników do działania w nowym środowisku pracy. Virtual Trainer odwzorowuje miejsce pracy u klienta, dzięki czemu pracownik uczy się nowej przestrzeni i ćwiczy konkretne czynności jeszcze przed rozpoczęciem pracy.
Stosując program Virtual Trainer skracamy czas wdrożenia pracownika aż o 50% – mówi Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director OTTO Work Force.

Stosowanie wirtualnych przestrzeni szkoleniowych pozwala nam znacznie skrócić proces wdrażania pracowników i obniżyć związane z nim koszty – dodaje.

Specjaliści z OTTO postawili również na aplikacje mobilną, dzięki którym pracownicy mogą brać udział w szkoleniach on-line. E-cards umożliwia rozwiązanie testów bez wychodzenia z domu – za pomocą smartfona lub komputera. Taka funkcjonalność sprawdza się m.in. przy instrukcjach pracy i sprawdzianach wiedzy z przepisów BHP.

Funkcjonalności elektroniczne ułatwiają komunikację nie tylko pracodawcom. Użycie opcji Feedback w 15 sekund pozwala pracownikowi na otrzymanie błyskawicznej oceny jego pracy. System wykorzystuje w tym celu emotikony, których użycie pokazuje stopień poziomu zadowolenia szefa zespołu.

Co dalej?

Rozwój nowych technologii, przemiany zachodzące w społeczeństwie i na rynku pracy wymuszają nowe podejście do pozyskiwania i selekcji kandydatów. Stosowanie zautomatyzowanych systemów rekrutacji i szkoleń pracowników powoli staje się nieodłączną cechą branży HR.

Systemy wykorzystujące nowe technologie, pozwalają przyśpieszyć i zoptymalizować procesy rekrutacji. Rynek pracy jest coraz trudniejszy, dlatego wciąż poszukujemy innowacyjnych rozwiązań. Dużym wyzwaniem jest nie tylko pozyskanie nowych pracowników, ale również ich utrzymacie i szkolenie. Myślę, że w najbliższych latach mocno rozwinie się udział nowych technologii w całej branży HR i pojawi się wiele ciekawych rozwiązań, nad którymi my również pracujemy – podsumowuje Patrycja Liniewicz.

Źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *