Pierwsze gminy z dofinansowaniem w konkursie „Internet dla każdego”

Wiśniewo i Łomianki (obie z woj. mazowieckiego) oraz Wiślica (woj. świętokrzyskie) to pierwsze gminy, które otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu „Internet dla każdego”. Każda z nich otrzymała voucher na 64 368 zł. Już wkrótce ich mieszkańcy uzyskają dostęp do bezpłatnego i powszechnego internetu w przestrzeni publicznej.

Czterech mężczyzn pozuje do wspólnego zdjęcia. W dłoniach trzymają

– Na cały projekt „Internet dla każdego” przeznaczamy w sumie 120 milionów zł – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski – Mogą w nim startować gminy z całej Polski – dodaje.

Prosty konkurs

Co zrobić, aby w Twojej okolicy pojawił się hotspot? Wystarczy, że Twoja gmina weźmie udział w konkursie, który organizujemy wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa. To nietypowy konkurs – nie przygotowaliśmy żadnego zadania, wystarczy samo zgłoszenie.

– Nasza inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. To przede wszystkim one borykają się bowiem z brakiem ogólnodostępnej sieci – wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W naszym konkursie obowiązuje wyjątkowo uproszczona procedura – dodaje szef MC.

Kilkadziesiąt tysięcy dla każdej gminy

Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie (bon) na budowę publicznych hotspotów na swoim terenie. Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64 368 zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.

Szacujemy, że dzięki tej inicjatywie na terenie naszego kraju pojawi 19 tysięcy nowych punktów z bezpłatnym WiFi.

Wszystkie dokumenty znajdują się na stronie konkursu.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *