Polacy uwielbiają korzystać z internetu wszędzie tam, gdzie to możliwe. Dlatego zależy nam, aby przybywało miejsc z darmowym dostępem do sieci. W ramach konkursu „Publiczny internet dla każdego” gminy mogą zdobyć ponad 64 tysiące złotych dofinansowania na rozwój internetowej infrastruktury.
Kolejka w gminnej przychodni, pisanie pracy naukowej w lokalnej bibliotece, oczekiwanie na pociąg – to w takich momentach najchętniej sięgamy po smartfon, tablet czy laptop i surfujemy po internecie. Niestety, najczęściej musimy wtedy korzystać z własnego pakietu danych.
1900 zamiast 400
Jest jednak szansa, że wkrótce to się zmieni. Wystarczy, że Wasza gmina zgłosi się do konkursu, który zorganizowaliśmy wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) – „Publiczny internet dla każdego”.
Obecnie w nieco ponad 400 gminach na terenie całego kraju możecie korzystać z hot-spotów, czyli punktów dostępu do darmowego internetu. Mało?
– Dzięki naszemu konkursowi hotspoty pojawią się w kolejnych 1900 gminach – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z wi-fi o prędkości na poziomie 30 Mb/s. Szacujemy, że na mapie Polski przybędzie 19 tysięcy nowych punktów dostępu umożliwiających połączenie z internetem – dodaje szef MC.
Proste zasady
– Siedziba sądu, miejska hala sportowa, budynek poczty czy zamiejscowy ośrodek uniwersytecki, między innymi w takich miejscach mogą być zainstalowane punkty z bezpłatnym WiFi. Zgodnie z regulaminem konkursu w przestrzeniach zamkniętych należy utworzyć 15 punktów. W jednym budynku może być zainstalowanych kilka – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Konkurs potrwa do czerwca 2020 roku. Wnioski przyjmujemy od ponad trzech miesięcy i już podpisaliśmy pierwsze umowy (z przedstawicielami gmin Wiśniewo, Łomianki, Wiślica, Chocianów i Kozienice). Nie przygotowaliśmy żadnego zadania, wystarczy przesłać zgłoszenie. Zachęcamy pozostałe gminy do udziału w konkursie. Co ważne, z naszego dofinansowania mogą skorzystać również dotychczasowi beneficjenci programu WiFi4EU. Środki w naszym projekcie to aż 120 milionów złotych.
– Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich typów gmin z całej Polski. Zachęcamy w szczególności te mniejsze. To przede wszystkim one borykają się bowiem z brakiem ogólnodostępnej sieci – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W naszym konkursie obowiązuje wyjątkowo uproszczona procedura – dodał szef MC.
Bony na kilkadziesiąt tysięcy
Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64 368 zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.
A co zrobić, żeby zdobyć te pieniądze? Zaczynamy od wypełnienia wniosku. Pomaga w tym generator, który można znaleźć na stronie internetowej Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Znajduje się tam również aplikacja, przez którą należy przesłać wniosek.
Do wniosku o dofinansowanie trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do reprezentacji wnioskodawcy (czyli w tym przypadku – gminy) oraz potwierdzone notarialnie pełnomocnictwo lub upoważnienie do podpisania wniosku dla osoby reprezentującej gminę.
Wnioski pod kątem formalnym i merytorycznym oceniają eksperci CPPC. Ostatni etap to podpisanie umowy o dofinansowanie. Wszystkie dokumenty znajdują się na stronie konkursu.
Znajdź hot-spot w swojej okolicy
Chcesz wiedzieć, gdzie w Twojej okolicy jest dostęp do darmowego bezpłatnego internetu? Wejdź na nasz portal dane.gov.pl. Znajdziesz tam pełną listę publicznie dostępnych hot-spotów i nie tylko… Masz tam także dostęp do ponad 14 000 baz danych z zakresu zdrowia, budżetu, pogody, czy turystyki. Każda jest gotowa do pobrania i – co ważniejsze – ponownego, bezpłatnego wykorzystywania, również do celów komercyjnych.
Co ważne, niektóre zasoby są udostępniane przez API – tj. oprogramowanie używane przez komputery do komunikacji i wymiany danych. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.
Nic, tylko korzystać!
Źródło: www.gov.pl