Kieszonkowcy mają powody do radości: ponad połowa Polaków nie zabezpiecza dostępu do swoich smartfonów

Ponad połowa użytkowników z Polski (57%) nadal nie chroni w żaden sposób swoich urządzeń mobilnych, a tylko 20% korzysta z rozwiązań zabezpieczających przed kradzieżą — bez wątpienia jest to gratka dla kieszonkowców, którym uda się upolować smartfona. Z badania Kaspersky Lab wynika, że urządzenia mobilne wielu Polaków — a wraz z nimi coraz większa ilość poufnych informacji — są dostępne dla każdego.

Coraz więcej osób wykorzystuje swoje urządzenia mobilne do uzyskiwania dostępu do Internetu i różnej aktywności online, dlatego utrata urządzenia w wyniku kradzieży może potencjalnie stanowić większą szkodę i stratę niż kiedykolwiek wcześniej. Na przykład ponad 64% użytkowników z Polski twierdzi, że regularnie korzysta z Internetu na smartfonie, a niemal 25% regularnie uzyskuje dostęp do Sieci z tabletu.

Gadżety te są wykorzystywane do przechowywania i wysyłania kilku rodzajów cennych danych. Na przykład ponad jedna trzecia Polaków (35%) używa swojego smartfona w celu korzystania z bankowości online, co naturalnie łączy się z dostępem do cennych informacji finansowych. Ponadto ponad połowa 54% regularnie wchodzi ze swoich smartfonów na konta e-mail, a 50% wykorzystuje je do aktywności na portalach społecznościowych – w obu przypadkach w grę wchodzi ogromna ilość poufnych danych.

Jednak posiadanie wielu cennych danych na urządzeniach mobilnych nie idzie w parze ze świadomością i bezpieczeństwem – mniej niż połowa użytkowników z Polski (48%) osób chroni takie urządzenia za pomocą hasła, a jedynie 19% szyfruje swoje pliki i foldery w celu uniemożliwienia nieautoryzowanego dostępu. A zatem, jeśli urządzenia te wpadną w niepowołane ręce, wszystkie te dane – od prywatnych kont, po zdjęcia, wiadomości, a nawet dane finansowe – mogą stać się dostępne dla obcych osób.

Nawet w przypadku zgubienia urządzeń chronionych przy pomocy haseł konsekwencje mogą okazać się poważne. Na przykład zaledwie 33% Polaków tworzy kopie zapasowe swoich danych, a tylko 20% wykorzystuje funkcje ochrony przed kradzieżą na urządzeniach mobilnych, co oznacza, że w przypadku utraty urządzeń ich poprzedni właściciele mogą bezpowrotnie stracić dostęp do swoich prywatnych informacji oraz kont online.

Wszyscy uwielbiamy urządzenia wyposażone w połączenie z Internetem, ponieważ umożliwiają nam dostęp do istotnych informacji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Są to cenne przedmioty, na które polują przestępcy, a my sami ułatwiamy im pracę, nie stosując nawet podstawowych zabezpieczeń, takich jak hasła. Warto wspomnieć, że istnieje kilka naprawdę prostych działań, które każdy może wykonać, aby zabezpieczyć swoje urządzenia i przechowywane na nich dane. Stosując ochronę za pomocą hasła (lub odcisku palca czy też skanu tęczówki/twarzy) oraz wyspecjalizowane rozwiązanie bezpieczeństwa, wyposażone w ochronę przed kradzieżą, można zabezpieczyć swoje prywatne informacje, zdjęcia oraz konta online zarówno przed utratą, jak i wykorzystaniem do szkodliwych celów — powiedział Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami, Kaspersky Lab Polska.

Rozwiązanie Kaspersky Total Security, w skład którego wchodzi produkt Kaspersky Internet Security for Android, oferuje nie tylko ochronę przed wszelkimi rodzajami cyberzagrożeń, ale daje także użytkownikom do dyspozycji zabezpieczenia antykradzieżowe dla smartfonów z systemem Android.

Pełny raport wykorzystany w niniejszej informacji prasowej jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/hHB3p.
Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/nowosci.

Źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *