Ministerstwo Cyfryzacji objęło honorowym patronatem uruchomiony właśnie program rozwoju edukacyjno-zawodowego P-TECH, którego głównym celem jest przygotowanie młodzieży do pracy w zawodach o specjalności informatycznej.
Przedstawiciele firm IBM, Samsung, Fujitsu Technology Solutions wraz z Instytutem Badań Edukacyjnych podpisali, równolegle w dwóch miejscach, porozumienie z placówkami technicznymi, które wezmą udział w pilotażu. Do grona około dwustu szkół z całego świata biorących udział w P-TECH dołączą Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach, Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe z Katowic oraz Technikum nr 1 „Szkoła na Leśnej” we Wronkach, w powiecie szamotulskim. W Katowicach umowę podpisali również minister cyfryzacji Marek Zagórski i prezydent Katowic Marcin Krupa. We Wronkach minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Międzynarodowe towarzystwo
W kolejnych latach P-TECH będzie rozwijać się w Polsce w odpowiedzi na duże zainteresowanie szkół, samorządów i instytucji państwowych. W Europie, w tym roku P-TECH startuje również w szkołach w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i w Irlandii.
Pierwszą szkołę włączono do programu P-TECH w 2011 r. na Brooklynie w ramach współpracy Departamentu Edukacji Nowego Jorku, The City University w Nowym Jorku oraz IBM. Od tego momentu P-TECH został wdrożony we współpracy z ponad 650 partnerami biznesowymi w ponad 200 szkołach z 19 krajów.
Stawiamy na młodych
W sektorze nowych technologii w Polsce brakuje co najmniej 50 000 pracowników. Zapewnienie odpowiedniego kształcenia w tej dziedzinie może stanowić pomost pomiędzy szkołami a rynkiem pracy, może też ułatwić kontynuowanie nauki na studiach wyższych. W ramach programu przez pięć lat nauki uczniowie zdobędą maturę oraz dyplom technika informatyka lub technika mechatronika. Pod opieką mentora będą zdobywali nowe umiejętności i poszerzali swoją wiedzę.
– Zdecydowaliśmy się wesprzeć to przedsięwzięcie, bo realizuje ten rodzaj edukacji, który w pełni popieramy. Oparty o doświadczenie, a w tym wypadku o liderów branży – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski w Katowicach. – Projekt uzupełnia liczne działania wzmacniające kompetencje cyfrowe, jakie podejmujemy w ministerstwie. To choćby takie projekty, jak kluby Młodego Programisty, Centrum Mistrzostwa Informatycznego czy ogłoszony niedawno Program Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029. Musimy pamiętać, że to młodzi ludzie decydować będą o pomyślności ekonomicznej kraju – dodaje szef MC.
P-TECH we współpracy z administracją publiczną i jednostkami naukowymi będzie pomocą dla uczniów szkół średnich w przystosowaniu się do nowych, dynamicznie zmieniających się realiów rynku pracy, wzmacniając rozwój innowacyjnej gospodarki w regionie i przygotowując absolwentów do odniesienia sukcesu w miejscu zatrudnienia – mówił z kolei Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie.
Źródło: www.gov.pl