Pierwszy Międzynarodowy Kongres AGD w Łodzi

Minister Jadwiga Emilewicz oraz wiceminister Tadeusz Kościński reprezentowali Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podczas Pierwszego Międzynarodowego Kongresu AGD. Wydarzenie zgromadziło najważniejszych przedstawicieli i ekspertów sektora oraz reprezentantów rządu i samorządów.

Polska z kapitałem pracowników o wysokich kwalifikacjach i centralnym usytuowaniem geograficznym jest niezwykle atrakcyjną lokalizacją dla fabryk artykułów gospodarstwa domowego. Potwierdzają to dotychczasowe inwestycje w Polsce większości światowych koncernów z branży. Wśród firm z branży AGD działających w Polsce, są też krajowe przedsiębiorstwa, narodowi czempioni, którzy podbijają rynki zagraniczne. Wartością dodaną, która wiąże się z funkcjonowaniem branży AGD w Polsce, jest powstawanie centrów badawczo-rozwojowych.

Dzięki tworzeniu nowych ośrodków badawczo-rozwojowych rola polskich zakładów znacząco wzrosła, a potencjał i kompetencje pracowników zaczęły być w pełni wykorzystywane” – powiedziała minister Emilewicz.

Producenci przykładają także bardzo dużą wagę do innowacyjności swoich produktów, co wraz z rosnącą świadomością konsumentów w zakresie efektywności energetycznej, znakomicie wpisuje się w działania wskazane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – podkreśliła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

W 2016 roku zakłady produkujące sprzęt AGD w Polsce opuściło ponad 22 mln urządzeń, m.in. pralki, lodówki i zmywarki. 87 proc. produktów trafiło na eksport. Jego wartość to ponad 15 mld zł. Jakość produktów AGD wytworzonych na terenie naszego kraju doceniają także konsumenci krajowi.

Z kolei wiceminister Kościński zwrócił uwagę na to, że branża AGD, podobnie jak automotive, wywołuje efekt klastrowości. Za dużym producentem przychodzą poddostawcy, producenci części, komponentów i opakowań, tworząc szanse rozwojowe dla mikro, małych i średnich firm w regionach.

Sektor AGD zajmuje na mapie gospodarczej Polski znaczące miejsce, co pokazuje chociażby wartość łącznych inwestycji sektora na poziomie ponad 12 mld zł, z czego 800 mln zł w samym 2016 r. W warunkach nowego proinwestycyjnego prawa, które rozszerza zasięg Specjalnych Stref Ekonomicznych na terytorium całego kraju, ma sektor ma szansę na jeszcze intensywniejszy rozwój.

Dzięki nowej organizacji systemu wsparcia inwestorów będziemy mogli przyczynić się do przyspieszenia rozwoju sektora AGD i wzmocnienia pozycji Polski w globalnym łańcuchu wartości tej branży” – zaznaczył wiceminister Kościński.

Źródło: www.mpit.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *