Twoje konto na Facebooku zostało zaatakowane? Radzimy jak postępować

Minister Cyfryzacji skierował do Facebooka pytanie o wyjaśnienie szczegółów dotyczących ataku na konta użytkowników. Od tego momentu ministerstwo monitoruje sprawę, uzyskując od Facebooka na bieżąco informacje o zakresie ataku. W związku z podejmowanymi działaniami, ze strony Facebooka opracowana została procedura umożliwiająca w łatwy sposób sprawdzenie czy zdarzenie dotyczy obywatela Polski. Z informacji jakie uzyskaliśmy wynika, że naruszenie dotyczyło niespełna 0,6% wszystkich użytkowników w Polsce (93 588 kont).

Minister Cyfryzacji na drugi dzień po pojawieniu się informacji o wycieku danych z Facebooka wystosował do tego podmiotu pismo z prośbą o jak najszybsze ustalenie ilości polskich kont, które zostały narażone, zalecając pilny kontakt z Urzędem Ochrony Danych Osobowych, jako z właściwym w tym zakresie, aby ustalić procedurę dalszego postępowania.

Jak postępować?

Więcej informacji na temat możliwości zabezpieczenia konta na Facebooku

Co dalej?

Osobom, których konta zostały zaatakowane przysługuje prawo do podjęcia stosownych kroków prawnych, w szczególności złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Ilu Polaków i jakie dane?

Na szczęście naruszenie nie dotyczyło wszystkich użytkowników Facebooka w Polsce, których jest około 16 mln. Zgodnie z informacjami, które uzyskaliśmy bezpośrednio od Facebooka w Polsce narażonych zostało łącznie 93 558 kont.  Tym samym naruszenie dotyczyło 0,58% wszystkich polskich użytkowników. Można je podzielić na trzy grupy ze względu na stopień narażenia:

  • W pierwszym przypadku atakujący mieli dostęp do wszystkiego, co zalogowane osoby mogły zobaczyć, patrząc na profilu. Konkretnie: dane przyjaciół, treści postów na ścianie, dane grup, do których przynależą oraz nazwy ostatnich konwersacji na Messengerze (bez treści, chyba że wiadomość dotyczyła fanpage, jakim zarządza osoba). W Polsce było 982takich kont.
  • W drugim przypadku atakujący uzyskali dostęp do nazwiska i informacji kontaktowych. Konkretnie: numeru telefonu, adresu e-mail lub obu tych informacji, w zależności od tego, co użytkownicy mieli w swoim profilu. W Polsce to liczba 26 359 kont.
  • W trzecim przypadku atakujący uzyskali dostęp do tych samych dwóch typów informacji, o których wspomniano powyżej, a także do dodatkowych szczegółów znajdujących się w profilach. W Polsce to liczba 66 217 kont.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *