Wychowankowie domów dziecka na programistów

Aż 40 wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych może rozpocząć karierę w IT dzięki Fundacji Możesz ITy. Ruszyła rekrutacja na darmowe kursy programowania w szkole Coders Lab. Zgłaszać kandydatów mogą placówki wychowawcze, opiekunowie pieczy zastępczej i sami zainteresowani.

To już trzecia edycja projektu Fundacji Możesz ITy. Szansę na start kariery w firmach programistycznych czy działach IT międzynarodowych korporacji może dostać nawet 40 osób z rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej. Organizatorzy zapewnią nie tylko kurs programowania, ale cały pakiet świadczeń, który ułatwi samodzielny start w dorosłe życie.

Organizatorzy zapewnią nie tylko kurs programowania, ale cały pakiet świadczeń, który ułatwi samodzielny start w dorosłe życie.

Jak wynika z raportu Naczelnej Izby Kontroli, jednym z głównych problemów dla usamodzielniających się wychowanków placówek opiekuńczych jest znalezienie zatrudnienia. Nie mają oni na ogół wymaganych kwalifikacji, przeszkodą jest też niski poziom wykształcenia oraz krótki staż pracy bądź jego brak. “Wychowankowie powiększają kolejki bezrobotnych w urzędach pracy i pobierają zapomogi z opieki społecznej” – czytamy w raporcie NIK-u. To sprawia, że należą do grup społecznych najbardziej zagrożonych marginalizacją na rynku pracy.

– Proponujemy bezpłatny udział w kursach programowania Coders Lab. Aby udział ten okazał się efektywny, przed kursem zapraszamy uczestników na cykl szkoleń z zakresu umiejętności miękkich prowadzonych przez wykwalifikowane trenerki z Fundacji EY. Uczestnicy w czasie całego programu otrzymają także wsparcie mentorskie, pomoc w tworzeniu CV i poszukiwaniach pierwszej pracy lub stażu – mówi Marcin Tchórzewski, prezes Coders Lab. To największa polska szkoła IT, która w 2016 roku powołała Fundację Możesz ITy.

Rekrutacja trwa do 6 marca. Aby zgłosić kandydaturę swoją lub wychowanków, wystarczy wejść na stronę internetową www.MozeszITy.pl. Zgłaszana osoba powinna mieć 19-26 lat i posiadać zaświadczenie o pieczy zastępczej.

– Najbardziej zdeterminowane osoby, które były z nami podczas poprzednich edycji programu, dzisiaj pracują w największych firmach w całej Polsce – opowiada Karolina Gadalska, koordynatorka projektu. Wszystko dzięki darczyńcom, których Fundacja Możesz ITy wciąż zaprasza do współpracy. Rynkowa cena kursów, które wychowankowie otrzymają bezpłatnie, wynosi od 4,5 tys. do kilkunastu tys. złotych za osobę. Wśród partnerów programu prócz Coders Lab znaleźli się m.in. Grupa Pracuj, UBS, Fundacja EY i Nesst.

Źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *