Zimna Zośka? O zdrowie zadbaj online!

Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy w tym roku udowadniają, że ludowe przysłowia czasem się sprawdzają. Gdy za oknem zimno i pada, lepiej zostań w domu i zadbaj o swoje zdrowie – przez Internet.

Jeśli należysz do – tej dość pokaźnej – grupy, której przyszło chorować w maju, pamiętaj – swoim zdrowiem, możesz zarządzać z dowolnego miejsca. Jak?

Miej swój profil

Pierwsze i najważniejsze. Musisz mieć Profil Zaufany. Aby go założyć nie potrzebujesz ani recepty, ani pieniędzy, ani wizyty u specjalisty. Wystarczy Internet, telefon lub komputer oraz wizyta na www.pz.gov.pl. Profil Zaufany to klucz do nowoczesnych e-usług, które z myślą o pacjentach przygotowuje Ministerstwo Zdrowia. To także jedyny sposób, by zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Internetowe Konto Pacjenta daje dostęp do naszej historii e-recept i e-skierowań. IKP sprawdzi się również w sytuacji, w której zapomnisz jaką dawkę leku lekarz przepisał Twojemu dziecku. To tam łatwo, szybko i przede wszystkim bezpiecznie zweryfikujesz informacje o swojej elektronicznej dokumentacji medycznej.

– To właśnie Profil Zaufany gwarantuje pełne bezpieczeństwo ochrony wrażliwych danych i informacji pacjentów korzystających z Internetowego Konta Pacjenta – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – PZ to potwierdzony zestaw danych, które – w e-usługach podmiotów publicznych – jednoznacznie identyfikują jego posiadacza. Jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć – dodaje szef MC.

Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Dzięki Profil Zaufanemu jego właściciel jest wiarygodny i może być spokojny, że nikt się pod niego nie podszyje.

Nie tylko na chorobę

– Profil Zaufany przyda się także w wielu innych sytuacjach. Jeśli wyjeżdżamy za granicę i mamy wątpliwości, czy – w razie potrzeby – miejscowi lekarze uznają nasze ubezpieczenie zdrowotne, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Najszybciej można to zrobić przez Internet. Oczywiście dzięki Profilowi Zaufanemu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia pomoc w przypadkach nagłych zachorowań w trakcie pobytu za granicą. Każdy kto ją posiada, a przebywa na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), ma prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń miejscowej publicznej służby zdrowia. Koszty uzyskanej pomocy medycznej są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Sprawdź jak wyrobić EKUZ przez Internet.

To proste

A może chcesz złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub sprawdzić, czy Twój pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń? To także możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że założysz konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i potwierdzisz swoją tożsamość. Jak? Przez Profil Zaufany.

Jeżeli jeszcze go nie posiadasz, załóż go choćby teraz.. Zrobisz to w kilka minut. Masz dwie opcje.

Opcja 1: W systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego. Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Opcja 2: Profil Zaufany możesz założyć również bez wykorzystania do tego celu bankowości elektronicznej – przez Internet, potwierdzając go w punkcie potwierdzającym. Wejdź na stronę www.pz.gov.pl, wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym. Odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *