Polska myśl technologiczna – wielki skok gospodarczy II RP.

Jak to możliwe, że po 123 latach niewoli, w krótkim czasie, młode państwo polskie osiągnęło tak znaczące sukcesy, a polscy inżynierowie i konstruktorzy dołączyli do europejskiej czołówki? Gdzie tkwił fenomen gospodarczy rozwoju II RP – kraju, który po zaborach odzyskał ziemie stanowiące trzy odrębne organizmy ze skrajnie różną infrastrukturą, przepisami i odmiennym poziomem życia ludności? Dziś często mówimy o tym, jak odzyskaliśmy niepodległość, wskazując na aspekt historyczno-polityczny. Pytaniem równie ważnym w tym przypadku jest kwestia: – Jak odzyskaliśmy technikę? Na wystawie „Polska myśl technologiczna – wielki skok gospodarczy II RP” – odpowiadamy na to pytanie, przybliżając niezwykłe historie, które są dowodem na to, że nieosiągalne stało się możliwe.

Minister Emilewcz i Polski Fiat 508

Najsilniejsza w Europie radiowa stacja nadawcza w Raszynie, Państwowe Zakłady Inżynierii, powstanie i rozwój Centralnego Okręgu Przemysłowego, stworzenie silnej transatlantyckiej floty pasażerskiej i licznych okrętów Marynarki Wojennej, bombowiec PZL.37 Łoś i rozwój cywilnego lotnictwa sportowego – to tylko niektóre ze sztandarowych osiągnięć II RP.

Na wystawie w ministerstwie przedsiębiorczości i technologii zaprezentujemy blisko 30. eksponatów, stanowiących niepodważalne dowody na to, że polska myśl techniczna w okresie międzywojnia była na wysokim poziomie. Wśród nich znajdą się między innymi: Enigma, której rozszyfrowanie przez trzech polskich matematyków było dokonaniem wpływającym na losy całej Europy; Polski Fiat 508, motocykle Sokół 600 i SHL 98 oraz silnik CWS M111 – jako flagowe produkty Państwowych Zakładów Inżynieryjnych. Pokazane zostaną również rowery turystyczny i wojskowy marki Łucznik produkcji przedwojennej Fabryki Broni w Radomiu oraz polskie radioodbiorniki Elektrim, bowiem radiofonia to bez wątpienia ta gałąź przemysłu, w której odnieśliśmy największe sukcesy. Do tego artykuły pierwszej potrzeby, sprzęt biurowy, sprzęt gospodarstwa domowego – polskie produkty, których – jako nowopowstałe państwo polskie – nie musieliśmy importować.

Minister Emilewicz

Prezentowana wystawa pozwala zapoznać się nie tylko ze sztandarowymi osiągnięciami II RP, ale także prezentuje dorobek naukowy, konstrukcyjny, technologiczny i przemysłowy dwudziestolecia międzywojennego. Szczególny nacisk położyliśmy w niej na pionierskie branże szybko rozwijające się w latach 20. i 30. oraz polskie produkty będące na międzynarodowym poziomie zarówno pod względem konstrukcyjnym, jakościowym i stylistycznym. W części dotyczącej przemysłu szczególnie podkreślamy dorobek renomowanych firm, zarówno państwowych, jak i prywatnych, takich jak: PZInż, Elektrit, Łucznik, Stomil, Brabork.

radioodbiornik Elektrim

Wystawę można zwiedzać do 23 listopada w dni robocze oraz w sobotę 17 listopada w godzinach 12-17 w hallu głównym Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie przy Placu Trzech Krzyży 3/5.

Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja przez stronę: www.mpit.gov.pl/wystawa

Wystawa zorganizowana została przy współpracy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z Narodowym Muzeum Techniki oraz Urzędem Dozoru Technicznego.

Źródło: www.mpit.gov.p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *