Roczny bilans Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii obchodzi swoje urodziny. Minął rok od jego powołania. W tym czasie wszedł w życie cały szereg naszych proprzedsiębiorczych, proinwestycyjnych, proinnowacyjnych, proeksportowych przepisów na czele z Konstytucją Biznesu, Polską Strefą Inwestycji, sukcesją firm, pakietem MŚP, Mały ZUS-em, IP box i elektronizacją akt pracowniczych.

– Naszą misją jest ułatwianie przedsiębiorcom prowadzenia biznesu oraz wzmacnianie konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. Dzięki naszym inicjatywom, przedsiębiorcy – w perspektywie 10 lat – zaoszczędzą 20 mld zł. Sukces naszej gospodarki już przekłada się na wyższy poziom życia Polaków. W ten sposób realizujemy Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że efekty są widoczne zarówno w skali makro, jak i mikro.

Polska gospodarka w ubiegłym roku zanotowała około 5-proc. wzrost. Jesteśmy pod tym względem liderem w Europie. Inwestycje przedsiębiorstw wyniosły 89,6 mld zł i w cenach stałych były wyższe od ubiegłorocznych o 12,4%. Bezrobocie notuje rekordowo niski poziom – 5,8 proc., a płace Polaków rosną w bardzo dobrym tempie – o 7,7 proc. rok do roku. Jesteśmy doceniani na arenie międzynarodowej. FTSE Russel włączyła nas do rankingu krajów rozwiniętych, a CeoWorld uznał nas za drugie najlepsze na świecie miejsce do inwestowania i prowadzenia biznesu oraz siódmy najbardziej przyjazny startupom kraj w 2019 r.

– Wprowadziliśmy setki udogodnień dla firm, szczególnie małych i średnich, a to oszczędność czasu i pieniędzy  przedsiębiorców. Działamy na rzecz elektronizacji gospodarki. Wzmacniamy innowacyjność rodzimych firm. Przygotowaliśmy zachęty dla inwestorów, zarówno krajowych jak i zagranicznych – zaznaczyła minister.

Z przygotowanych przez nas rozwiązań chętnie korzystają przedsiębiorcy, np. z zapisanej w  Konstytucji Biznesu ulgi na start – aż 71 proc. uprawnionych do niej osób, które założyły działalność gospodarczą. Po 6 tygodniach obowiązywania ustawy do CEIDG zgłoszono 2 tys. zarządców sukcesyjnych. Do Małego ZUS dotychczas zgłosiło się niemal 130 tys. przedsiębiorców. W CEIDG codziennie rejestruje się 900 nowych firm.

Na ostatniej prostej są Platforma Przemysłu Przyszłości, a także mapa drogowa Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, niebawem zacznie obowiązywać E-faktura. Do końca kadencji uchwalimy jeszcze m.in. przepisy o Prostej Spółce Akcyjnej, przeciwdziałaniu zatorom płatniczym oraz nowe Prawo zamówień publicznych.

Mamy też wymierne osiągnięcia w walce o czyste powietrze. Dzięki współtworzonemu przez nas programowi Czyste Powietrze eliminujemy możliwość spalania najgorszej jakości paliw, czyli mułów i flotokoncentratów w gospodarstwach domowych. Zakazujemy produkcji i sprzedaży w Polsce kotłów, które nie spełniają ścisłych kryteriów dotyczących ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Nasza nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów pozwala na uruchomienie pilotażowego programu termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła.

 

Więcej informacji o naszych działaniach.
Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *