Wielkie Święto Programowania – ruszył #CodeWeek2019

Ponad 1600 osób bawiło się razem z nami na Wielkim Święcie Programowania. To impreza, którą wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa i NASK, zorganizowaliśmy by zainaugurować tegoroczną edycję Europejskiego Tygodnia Kodowania – #CodeWeek2019.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski otwiera Wielkie Święto Kodowania, wokół, poza sceną tłum dzieci

12 stref warsztatowych z grami i zabawami. Każda strefa – inne zadanie związane z programowaniem. Zakodowane trasy dla robotów, rozkodowywanie szyfrów, gry planszowe, logiczne zabawy – tak to wyglądało w skrócie. Kto był ten się przekonał, że programowanie to frajda. Tych, którzy nie byli już dziś zapraszamy za rok!

Na przyszłość

– Programowanie to z pewnością kompetencja przyszłości. To nauka, która nie tylko pozwala zrozumieć jak funkcjonuje wirtualny świat, ale i zdobyć wiedzę jak będzie wyglądał – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski, inaugurując tegoroczny Europejski Tydzień Kodowania. –  Z roku na rok na rynku pracy potrzeba więcej specjalistów z tej dziedziny. Choć to niejedyny powód, dla którego wspieramy naukę programowania – dodał szef MC.

Jak podkreślił minister cyfryzacji – nauka programowania jest coraz bardziej popularna. Jej potrzebę coraz lepiej rozumieją i rodzice, i nauczyciele. Staje się tak samo ważna jak nauka języków obcych.

– Promocja kompetencji przyszłości to jedno z zadań, jakie stawia sobie Ministerstwo Cyfryzacji. Dlatego działamy na wielu frontach, nie tylko podczas CodeWeek – powiedział szef MC. – Zapraszam też do naszych Klubów Młodego Programisty, które działają w 16 miastach, po jednym w każdym województwie. We wrześniu ruszyła rekrutacja na kolejna turę bezpłatnych warsztatów – dodał Marek Zagórski. 

Programowanie to przede wszystkim jednak dobra zabawa. Przekonali się o tym wszyscy, którzy wzięli udział w naszym Wielkim Święcie Programowania.

Kolej(ka) na programowanie

W tym roku na Wielkie Święto Programowania zaprosiliśmy do Smart Kids Planet na PGE Narodowym w Warszawie. Zorganizowaliśmy je wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa i NASK.

Partnerami imprezy byli: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, Centralny Ośrodek Informatyki, Centrum Mistrzostwa Informatycznego, Fundacja Orange, Kodowanie na Dywanie, EduSense, Fundacja ProFuturo (Aktin), Funtronic, RobiszTo, Portal multimediawszkole.pl, Sphero i Osmo (Alstor Sp. J.), Wonder Polska oraz Plik i Folder Odkrywcy Internetu.

– Naszym celem było przekonanie dzieciaków i rodziców, że programowanie to świetna zabawa. I chyba nam się to udało – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Były z nami osoby w każdym wieku, z różnych części Polski. Chęć poznania kodów i szyfrów, rozwiązywania logicznych łamigłówek i programowania robotów była naprawdę duża. Przez siedem godzin świętowania odwiedziło nas ponad 1600 osób.

#CodeWeek2019 – czas start!

Wielkie Święto Programowania to wydarzenie, które organizujemy w dniu inauguracji Europejskiego Tygodnia Kodowania. Tegoroczny #CodeWeek potrwa do 20 października.

CodeWeek to wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko. Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem.

W ramach CodeWeek państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W tym roku CodeWeek odbywa się już po raz siódmy! To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, grafiką komputerową, czy robotyką. Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je na stronie: codeweek.eu. Kilka prostych kroków i zgłoszone wydarzenie znajdzie się na mapie, czyli zostanie wliczone do europejskiego rankingu.

Kto może zorganizować takie wydarzenie? Każdy! Nauczyciele, samorządowcy, pasjonaci komputerów i książkowe mole, wielbiciele nowych technologii i ci, którzy są z nimi na bakier. Wszyscy.

Jak ma wyglądać takie wydarzenie? Niezależnie od poziomu zaawansowania organizatora zasada jest jedna: spotykamy się, aby bawić się programowaniem. Jako wydarzenie możesz zgłosić lekcje informatyki, warsztaty z robotami, spotkanie ze znajomymi, podczas którego będziesz rozwiązywał zagadki logiczne z przyjaciółmi czy dyskutował o nowych technologiach.

W ubiegłym roku Polska była w czołówce. Zrealizowaliśmy 5107 wydarzeń. W tym roku już pobiliśmy swój własny rekord – mamy już ponad siedem tysięcy wydarzeń. Walczymy o więcej!

Więcej o #CodeWeek2019 na www.koduj.gov.pl


O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *