50 mln złotych dla nauczycieli z całej Polski na szkolenie umiejętności cyfrowych

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) ogłasza konkurs dla organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego i uniwersytetów trzeciego wieku, mający na celu wsparcie nauczycieli z zakresu nowoczesnych technologii w codziennej pracy z uczniami, które ułatwią im poruszanie się w cyfrowym świecie, pozwolą korzystać z e-materiałów edukacyjnych i tworzyć własne e- zasoby. Kwota przeznaczona na dofinansowanie wynosi 50 mln zł – to środki unijne pochodzące z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

W szkoleniach, które będą prowadzone do czerwca 2023 roku weźmie udział co najmniej 75 tysięcy nauczycieli w całej Polsce, co najmniej 15 procent z każdego województwa, ze szkół każdego typu, zarówno publicznych jak i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

Szkolenia prowadzone będą w formie mieszanej (zajęcia stacjonarne i zdalne), zapewniony zostanie także mentoring oraz dostęp do platformy e-learningowej.

 – Nauczyciele dostaną ogromną dawkę wiedzy i szerokie spektrum instrumentów – programy nauczania, scenariusze lekcji z e-materiałami, które pomogą w organizacji zajęć dla uczniów. Będą mogli tworzyć własne e-zasoby edukacyjne: konspekty, prezentacje, materiały pomocnicze, zdjęcia, filmy – a dzięki temu ich uczniowie wkroczą w dorosłe życie bardzo dobrze przygotowani do życia w cyfrowym świecie – powiedziała Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

– Do dofinansowania w ramach konkursu zostanie wybrany wyłącznie jeden projekt. Wnioskodawca, który spełni wszystkie warunki i otrzyma dofinansowanie będzie dalej przekazywać środki finansowe na szkolenia w formie grantów. Grantobiorcami mogą być organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły wyższe prowadzące zajęcia dla nauczycieli, placówki doskonalenia nauczycieli oraz konsorcja powyższych podmiotów – powiedział Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

W przygotowanie konkursu dla nauczycieli zaangażowane było Ministerstwo Edukacji Narodowej.

– Konkurs doskonale wpisuje się w prowadzone obecnie działania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Rządowy program „Aktywna Tablica”, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, czyli szerokopasmowy internet we wszystkich szkołach wprowadzany przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, a także nowa podstawa programowa mająca na celu kształcenie u uczniów kreatywności, zdolności do podejmowania i realizacji innowacji, świadomego stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych to istotne elementy zmieniające polską szkołę. Zmiany nie będą jednak możliwe bez nauczycieli przygotowanych zarówno do korzystania z nowoczesnych technologii i e-zasobów edukacyjnych, jak i tworzących własne materiały cyfrowe. Cieszę się, że ministerstwo edukacji mogło aktywnie włączyć się w przygotowanie konkursu – powiedziała Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Wnioski można składać w dniach: od 20.08.2018 r. do 19.10.2018 r.

Więcej informacji o  konkursie w działaniu 3.1 POPC „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *