Choć dziś świat technologii kojarzony jest z mężczyznami, ten trend powoli się zmienia. Branża IT staje się coraz bardziej kobieca. Nie jest to nic nowego: Ada Lovelance była przez wielu uważana za pierwszą programistkę na świecie, Grace Hopper została okrzyknięta królową programowania, z kolei Radia Perlman pomogła stworzyć podwaliny współczesnego Internetu. Obecnie na kierunkach związanych z nowymi technologiami kobiety stanową 14,3% ogólnej liczby wszystkich studentów. To aż o 12% więcej niż w poprzednim roku akademickim. Nadal jednak musimy budować świadomość wśród młodych kobiet, że droga do sukcesu w branży IT wiedzie różnymi ścieżkami.
Jak wynika z raportu ,,Kobiety w IT”, przeprowadzonego przez Fundację Carrots w 2018 roku w Polsce, kobiet w tej branży wciąż jest nawet 3 razy mniej niż mężczyzn. Liczba ta stale się powiększa, a prognozy są coraz bardziej obiecujące. Według szacunków resortu gospodarki do 2020 r. wzrośnie nawet do 15%. Kobiety już dziś są bardzo pożądanymi pracownikami w branży, ponieważ łączą w sobie interdyscyplinarność i kompetencje miękkie, tak potrzebne przy pracy zespołowej i projektowej.
Kobiety, które udowodniają, że można
Ada Lovelance za sprawą napisanego przez nią algorytmu, przeznaczonego do wykonania na maszynie obliczeniowej, określana jest nie tylko pierwszą programistką, ale przede wszystkim wizjonerką. Już w XIX wieku wyobrażała sobie współczesny komputer jako maszynę, która wykonuje kilka zadań jednocześnie i nie służy jedynie do obliczeń. Grace Hopper jest kojarzona z językiem programowania COBOL oraz wprowadzeniem terminu „debugging”. Historia pokazuje, że kobiety są tak samo dobrymi specjalistkami IT, warto więc zachęcać je do spróbowania swoich sił w tej branży. Współcześnie też nie brakuje kobiecych talentów. Świadczą o tym przede wszystkim prężnie działające organizacje, które promują zawody informatyczne wśród żeńskiej części społeczeństwa. Mówiąc o takich przedsięwzięciach warto wspomnieć o „Women in Technology”, czyli społeczności kobiet, które łączy jeden wspólny mianownik – technologia. Poprzez warsztaty, szkolenia czy inne inicjatywy mentorsko-programistyczne udowadniają, że kobiety też mogą być specjalistkami i pasjonatkami IT. „Geek Girls Carrots” z kolei tworzą przestrzeń, w której profesjonalistki łączą się z kobietami, które dopiero stawiają pierwsze kroki w branży. Dzięki temu wymieniają się wiedzą, doświadczeniami, a także wspólnie promują nowe technologie w swoim otoczeniu.
Jak Ty możesz zostać programistką?
Coraz więcej firm i korporacji chce zatrudniać kobiety, ceniąc ich kompetencje i rzetelność, a także dobrą organizacje pracy. Jak więc zacząć swoją przygodę z kodowaniem? To, co najważniejsze w nauce programowania to samozaparcie i wiara, że się uda. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na specjalistów, kobiety mogą znaleźć wiele możliwości, dzięki którym mogą rozpocząć naukę. –„Samodzielna nauka jest wymagająca. Nie ma też osoby obok, która wskaże nam błąd czy pomoże w rozwiązaniu problemu. Możemy też nabyć złych nawyków, które będziemy powielać na dalszych etapach nauki lub szybko się zniechęcić”– mówi Barbara Zarzecka, która obecnie uczy młodych adeptów programowania w warszawskiej szkole Codecool. Zdecydowanie lepszą metodą dla osób początkujących są szkoły programowania z mentorami, którzy prowadzą grupę, pomagają poznać języki programowania i specyfikę pracy projektowej. Przy wyborze odpowiedniej placówki warto też zwrócić uwagę na czas trwania i intensywność kursów. –„Niestety, nauka języków programowania wymaga czasu i zaangażowania. Nie liczmy na cudotwórców, którzy zrobią z nas eksperta w ciągu kilku weekendów lub po ekspresowym kursie wakacyjnym”– dodaje Barbara Zarzecka.
Technologia przyszłości będzie kobietą
Na kierunkach informatycznych i w szkołach programowania jest coraz więcej kobiet. Wciąż jednak jest wiele takich, które chciałby spróbować, ale nie wierzą w swoje umiejętności i predyspozycje do pracy w tym zawodzie. Dla wszystkich kobiet, które chciałby zmienić swoje życie i przekonać się, jak wygląda nauka kodowania, organizowane są dni otwarte. –„Codecool organizuje cyklicznie spotkania dla osób, które są zainteresowane podjęciem nauki. To dobra okazja, by poczuć klimat szkoły, poznać mentorów i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania”– podkreśla Barbara Zarzecka.
Obecnie tylko 10 proc. programistów na polskim rynku to kobiety. Aspirujące programistki powinny się zatem wspierać i promować, by dać wzór innym, że kobiety w technologiach na prawdę mogą osiągnąć sukces.
Źródło: newsrm.tv