Zamienniki vs. oryginalne tonery. Sprawdź czy rzeczywiście oszczędzasz

Kuszą niższą ceną, wyglądają podobnie i ich producenci zapewniają, że to tańsze rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić na wydruku. Ile warte są nieoryginalne tonery do drukarek? Czy rzeczywiście ich używanie może prowadzić do poważnych awarii?

 

Wypowiedź: Kamil Majchrzak, ekspert Xerox Polska.

 

Popularność nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych wśród użytkowników i dostawców wynika nie tylko z chęci oszczędności, ale również z braku wiedzy na temat wad takiego rozwiązania. Niektóre trudno jest nam dostrzec gdy np. z urządzenia korzystamy okazjonalnie. Zdaniem specjalistów i przedstawicieli branży, tańsze zamienniki są z reguły mniej wydajne i nie zawsze gwarantują wysoką jakość wydruków.

– Używając nieoryginalnych tonerów możemy zaobserwować mniejszą wydajność drukarek. Różnica w liczbie wydrukowanych stron może sięgnąć nawet 30 procent – mówi newsrm.tv Kamil Majchrzak, ekspert Xerox Polska i dodaje. – Jak odróżnić oryginalny toner od nieoryginalnego? Na samym opakowaniu mamy informację o numerze katalogowym. Należy także zwrócić uwagę czy na opakowaniu znajduje się hologram.

Kosztowne awarie

Jesteśmy już spóźnieni a przed spotkaniem koniecznie musimy wydrukować dokumenty. Niestety okazuje się, że drukarka nie działa. Taka sytuacja niekoniecznie może wynikać z przypadku lub pecha, a może być też wynikiem używania tzw. zamiennika.

– Nieoryginalne tonery mogą przysporzyć nam problemów z użytkowaniem samych maszyn. W przypadku takich produktów nie możemy mieć pewności, co do jakości samego proszku, który znajduje się wewnątrz tonera. Proszek nieoryginalny może się rozsypać i zasypać nam wszystkie elementy, które znajdują się wewnątrz urządzenia. Aby naprawić błąd serwisant będzie musiał zdemontować wszystkie elementy i wykonać gruntowne czyszczenie maszyny – wyjaśnia Kamil Majchrzak. – Klienci zwabiani są do zakupu nieoryginalnych tonerów dosyć niską ceną. Natomiast w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii sprzętu koszty związane z serwisowaniem zdecydowanie mogą przewyższyć oszczędność związaną z różnicą w cenie – dodaje Kamil Majchrzak.

Elementem, który jest często niszczony przez używanie nieoryginalnych tonerów jest bęben czy np.: fuser. Wymiana takich części może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *