Usługi medyczne istotne dla pracowników budowlanych

Według danych opublikowanych w tegorocznym Barometrze Zawodów, aż 11 z 27 zawodów deficytowych to specjalizacje z sektora budowlanego. Narzędziem walki o pracownika, oprócz pensji, mogą być benefity pozapłacowe, jak grupowe ubezpieczenia zdrowotne, które mogą okazać się istotne przy zatrudnianiu pracowników z zagranicy. Badania wysokospecjalistyczne oraz usługi rehabilitacyjne to świadczenia szczególnie istotne dla tej grupy zawodowej.

Analizując dane opublikowane w Barometrze Zawodów 2018, który powstał na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, można zauważyć, że niedobór pracowników w największym stopniu dotyka branżę budowlaną. Aż 11 ze wskazanych 27 zawodów deficytowych to specjalizacje z tego sektora, m.in.: cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze czy robotnicy budowlani. Oferowanie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych może okazać się kluczowe podczas rekrutacji nowych pracowników, biorąc pod uwagę, że pensje w branży są już bardzo wysokie i nie ma zbyt dużo miejsca do konkurowania ceną.

– Drugim czynnikiem wpływającym na atrakcyjność dostępu do prywatnych świadczeń medycznych w sektorze budowlanym jest rosnący odsetek pracowników z zagranicy. Wizyta lekarska w ramach NFZ wiąże się dla obcokrajowca z dodatkowymi formalnościami, a w przypadku grupowych polis zdrowotnych wystarczy podanie numeru karty ubezpieczenia. Korzystanie z publicznych świadczeń jest też często utrudnione z powodu bariery językowej– zauważa Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Podczas wizyty w przychodni świadczącej usługi NFZ obywatele Polski nie muszą mieć przy sobie dodatkowych dokumentów potwierdzających przywilej korzystania z darmowych świadczeń. Ich uprawnienia sprawdzane są w systemie informatycznym po wprowadzeniu numeru PESEL. Obcokrajowcy, którzy jego nie posiadają, muszą z kolei mieć przy sobie aktualny druk ZUS RMUA lub inne zaświadczenie potwierdzające opłacenie składek zdrowotnych.

Te świadczenia są najistotniejsze dla sektora budowlanego

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne w przypadku branży budowlanej ma jednak znaczenie nie tylko w procesie rekrutacji. Zapewnienie stałego i sprawnego dostępu do szerokiego katalogu świadczeń medycznych ma również duży wpływ na utrzymanie pracowników w dobrym zdrowiu oraz szybszy powrót do niego w razie zachorowania lub wypadku przy pracy. Jak pokazują ostatnie dane GUS, co roku dochodzi w tym sektorze do ponad 5 tys. wypadków, czyli średnio 21 dziennie. Zadaniem odpowiedzialnego pracodawcy jest przede wszystkim zapobieganie tego typu wypadkom. Może się jednak okazać, że zastosowanie nawet szczególnych środków ostrożności nie wystarczy.

– W razie wypadku sprawna praca służb ratowniczych i doraźna opieka ambulatoryjna NFZ, to czasem jedynie początek procesu powrotu do zdrowia. Niektóre urazy mogą wymagać długotrwałego leczenia oraz stałej pomocy rehabilitantów, na którą w ramach publicznych świadczeń czekać można nawet kilka miesięcy. W takiej sytuacji pomocne będzie grupowe ubezpieczenie zdrowotne, które znacząco przyspiesza rozpoczęcie rehabilitacji. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym większa szansa na sprawne odzyskanie zdrowia– dodaje Małgorzata Jackiewicz z SALTUS Ubezpieczenia.

Innymi świadczeniami, istotnymi z punktu widzenia pracowników sektora budowlanego są badania wysokospecjalistyczne oraz diagnostyka obrazowa, czyli m.in. rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, które również można uwzględnić w ubezpieczeniu. Przedsiębiorcy budowlani przy zakupie polisy powinni także zwrócić uwagę na listę oferowanych zabiegów, zwłaszcza w ramach chirurgii 1 dnia.

Dopasowanie do potrzeb

Dzięki rozwojowi ubezpieczeń zdrowotnych możliwe jest spersonalizowanie oferty oraz dopasowanie jej do potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Wybierając polisę, warto pamiętać, że istnieją dwa sposoby kształtowania wariantów ubezpieczeń. Jeden z nich zakłada, że rodzaj i liczba świadczeń dostępnych w ramach ubezpieczenia wzrasta wraz z wysokością składki. Oznacza to, że wybierając tańszy pakiet można nie mieć dostępu do pewnej kategorii badań i świadczeń lub opieki części specjalistów. Drugi z kolei może zakładać, że niezależnie od wybranego wariantu ma się dostęp do tej samej lub bardzo podobnej listy świadczeń i konsultacji, a różnica pomiędzy nimi widoczna jest w liczbie wizyt i badań, jakie można wykonać w ciągu roku.

Źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *