Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę, dzięki której można się już odwołać elektronicznie od decyzji portalu o odrzuceniu skargi związanej z blokadą treści.
Polska jest pierwszym krajem, w którym zostało uruchomione takie rozwiązanie. Obecnie możliwość weryfikacji odmowy dotyczącej odwołania od decyzji o blokadzie treści mają użytkownicy Facebooka. Możliwość taką zyskali dzięki porozumieniu, jakie Marek Zagórski – minister cyfryzacji – podpisał z przedstawicielami portalu 28 listopada. Dzięki temu użytkownicy portalu będą mogli składać wnioski o przeprowadzenie dodatkowej kontroli czy blokada nastąpiła słusznie.
– Dzięki dobrej współpracy z polskim przedstawicielstwem Facebooka będziemy pierwszym krajem na świecie, w którym takie rozwiązanie zacznie działać. Porozumienie, które podpisaliśmy wspiera ochronę wolności słowa w Internecie, a użytkownicy portalu dostaną dzięki niemu de facto dodatkową instancję odwoławczą od blokad – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.
Z usługi można skorzystać, jeśli użytkownik odwoła się wcześniej od decyzji o usunięciu profilu czy treści korzystając z narzędzi udostępnionych przez FB, a portal odrzuci to odwołanie lub nie odpowie na nie w ciągu 72 godzin.
Portal deklaruje, że usunięte treści zostaną ponownie sprawdzone pod kątem zgodności z regulaminem portalu, a te, które w wyniku ponownego sprawdzenia zostaną uznane za zgodne z nimi, zostaną odblokowane.
Za pomocą specjalnego formularza można zwrócić się o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Facebook. Proces nie będzie dotyczył odwołań od decyzji historycznych.
Równocześnie Ministerstwo Cyfryzacji zaprosi do współpracy pozostałe portale. Inicjatywa jest bowiem otwarta dla wszystkich stron, które zaangażowane są we wspieranie wolności słowa w Internecie oraz transparentne zarządzanie publikowanymi treściami.
Z usługi można skorzystać na portalach Obywatel.gov.pl i GOV.PL lub klikając tutaj.
Źródło: www.gov.pl