Dezinformacja i manipulacja w Internecie – wyniki badań NASK

Ponad połowa polskich internautów w ostatnich miesiącach zetknęła się w Internecie z manipulacją lub dezinformacją – tak wynika z opublikowanego badania Pracowni Badań Społecznych NASK.

– Dezinformacja i manipulacja opinią publiczną to jedne z poważniejszych wyzwań współczesnego Internetu – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski w trakcie prezentacji wyników badania. – Większość z nas nie potrafi odróżnić opinii od faktów. 70% sporadycznie weryfikuje informacje znalezione w sieci. Nasz cel – budowanie świadomości – dodał szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Codziennie i powszechnie

Badacze NASK zapytali Polaków o ich opinie i obserwacje, dotyczące działań dezinformacyjnych w sieci. Oto podstawowe wyniki:

  • zdaniem respondentów – nieprawdziwe lub zmanipulowane informacje występują w sieci powszechnie,
  • codziennie styka się z nimi 8,3% ankietowanych, kilka razy w tygodniu – 15,6%, raz w tygodniu – 11,1%, tylko 2,3% respondentów wybrało odpowiedź „nigdy”,
  • fake news – to najczęstszy rodzaj dezinformacji, z jakim spotykają się Polacy (29,9%),
  • respondenci wymieniają też trolling (15,6%), działania przez fałszywe konta, np. na portalach społecznościowych (14,9%) i zmanipulowane zdjęcia (8,3%), 
  • portale informacyjne – to je 46,1% badanych wskazało jako miejsce, w których manipulacja i dezinformacja występują najczęściej,
  • 19% badanych wprost twierdzi, że nie sprawdza wiarygodności internetowych informacji, ani ich źródeł,
  • na pytanie o to, czy w ostatnich miesiącach spotkali się z fałszywymi lub zmanipulowanymi informacjami – 32,8% badanych odpowiedziało „trudno powiedzieć”.

– Te wyniki mogą niepokoić, szczególnie w zestawieniu z inną częścią badania, dotyczącą kompetencji medialnych. Z uzyskanych w niej odpowiedzi respondentów wynika, że duża część polskich internautów ma poważne problemy z odróżnianiem opinii od faktu – mówi Kierownik Pracowni Badań Społecznych NASK dr Rafał Lange.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych użytkowników Internetu w Polsce.

Ponad połowa Polaków styka się z manipulacją i dezinformacją w Internecie – raport z badania NASK.

W trakcie czwartkowego spotkania zaprezentowano także nowe funkcjonalności portaluwww.bezpiecznewybory.pl

Na portalu można dowiedzieć się, jak weryfikować autentyczność profili społecznościach oraz wiarygodność informacji oraz jak zgłaszać przypadki nadużyć w Internecie.

– Portal powstał po to, by pomóc wyborcom. To nie jest tylko kwestia bezpieczeństwa przy okazji wyborów, ale i bezpieczeństwa w życiu. Nasze życie nie funkcjonuje przecież bez Internetu – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *