1 osoba na 4 wolałaby zostać przyłapana nago niż wyjść bez urządzenia połączonego z internetem

Pomoc w przemieszczeniu się z punktu A do punktu B, zamówienie jedzenia czy utrzymanie kontaktu ze znajomymi – świat cyfrowy tak mocno zakorzenił się w naszym codziennym życiu, że brak dostępu do internetu może stanowić poważny problem. Obecnie jesteśmy do tego stopnia uzależnieni od bycia online, że 23% osób wolałoby dać się przyłapać nago w miejscu publicznym niż nie mieć przy sobie urządzenia połączonego z internetem — tak wynika z nowego badania firmy Kaspersky Lab. Dlatego zadbanie o swoje urządzenia oraz zapewnienie stabilnego połączenia niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy lub co robimy, ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej.

Wyobraź sobie typowy dzień ze swojego życia. W jakim stopniu polegasz na aktywnym połączeniu z internetem? Czy dzień bez dostępu do Sieci byłby dla Ciebie problemem? Wielu ludzi kompletnie nie wyobraża sobie takiej sytuacji.

Bycie online stanowi obecnie podstawę dla wielu osób, szczególnie w przypadku przemieszczania się. Ponad jedna piąta (22%) respondentów w badaniu Kaspersky Lab twierdzi, że dostęp do internetu jest dla nich równie ważny co łatwy dostęp do pożywienia, wody oraz schronienia.

Nasze uzależnienie od urządzeń — i od łączności, jaką nam zapewniają — jest obecnie tak silne, że utrata smartfona lub tabletu może być bardziej stresująca niż wiele innych traumatycznych sytuacji. Prawie wszyscy respondenci (90%) stwierdzili, że byliby zestresowani, gdyby ich urządzenie zostało zgubione lub skradzione – wydarzenie to zostało ocenione jako stresogenne przez większą liczbę osób niż spóźnienie się na pociąg lub samolot (88%), udział w niegroźnym wypadku samochodowym (88%) czy zachorowanie (80%).

Co więcej, ludzie są gotowi zaryzykować zakłopotanie, a nawet ponieść szkodę, aby pozostać w kontakcie. Na przykład 26% respondentów spoglądało na ekran swojego telefonu podczas przechodzenia przez ulicę, a 21% podczas poruszania się w nieznanym lub niebezpiecznym terenie. Ponadto 1 osoba na 5 przyznała, że bez urządzenia połączonego z internetem czuje się nago. Temat ten został zbadany głębiej przez Kaspersky Lab w przeprowadzonym niedawno eksperymencie, w którym nagi ochotnik miał za zadanie zlokalizować swoje ubrania w obcym mieście bez telefonu, a więc i bez wszystkich korzyści, jakie oferuje to urządzenie. Jak pokazuje badanie i przytoczony eksperyment społeczny, poruszając się bez urządzenia połączonego z internetem, człowiek czuje się tak, jakby był nagi.

Dostęp do internetu stał się czymś powszechnym we współczesnym świecie, a dla wielu wręcz absolutną koniecznością. Nasza chęć bycia online przez cały czas oraz to, do czego jesteśmy skłonni posunąć się, żeby utrzymać tę łączność cyfrową, podkreśla, jak ważne są dla nas urządzenia z dostępem do internetu. Jednak w związku z tym, że internet przenika wszystkie aspekty naszego życia, bezpieczeństwo jest czymś, czego nie można ignorować i o czym należy pamiętać niezależnie od tego, co robimy i gdzie się znajdujemy. Użytkownicy powinni dopilnować, aby niezależnie od sytuacji połączenie z internetem było bezpieczne – powiedział Dmitrij Aleszin, wiceprezes ds. marketingu produktu, Kaspersky Lab.

Istnieje sposób pozwalający użytkownikom osiągnąć tę równowagę. Rozwiązanie Kaspersky Total Security poza zapewnianiem skutecznej ochrony przed cyberzagrożeniami jest wyposażone we wszystkie niezbędne funkcje mogące pomóc użytkownikom komputerów PC i Mac, a także urządzeń z systemem iOS oraz Android prowadzić życie cyfrowe bez ryzyka utraty połączenia wtedy, gdy jest najbardziej potrzebne:

·    Jeśli sprzęt zostanie zgubiony lub skradziony, funkcje antykradzieżowe pomogą użytkownikowi zlokalizować i odzyskać urządzenie z systemem Android – np. włączając alarm czy blokując i lokalizując urządzenie. Istnieje nawet możliwość zrobienia zdjęcia osoby korzystającej z urządzenia.

·    Jeśli użytkownik łączy się z internetem za pośrednictwem publicznej sieci Wi-Fi, funkcja Bezpieczne połączenie zapewni ochronę informacji poprzez zaszyfrowanie całego ruchu, tak aby nikt inny nie mógł przechwycić danych ani wykorzystać ich do własnych celów.

Jeżeli dziecko użytkownika znajduje się poza domem, a rodzic nie chce utracić kontaktu z nim, nowa funkcja monitorowania stanu baterii dostępna w aplikacji Kaspersky Safe Kids wyśle stosowne powiadomienie, gdy urządzenie będzie bliskie rozładowania.

Źródło: Kaspersky Lab /newsrm.tv/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *