Premier: Ważne, by Europa znów stała się liderem zaawansowanych technologii

Szef rządu wziął udział w Europejskim Forum Nauki, Badań i Innowacji w Dreźnie. Celem organizowanego wydarzenia było zainicjowanie dialogu na temat konkurencyjności i innowacyjności europejskich gospodarek oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami reprezentującymi świat nauki, polityki i gospodarki. Wzięło w nim udział ok. 400 uczestników z Niemiec, Polski i Czech.

Polska chce dalej odgrywać aktywną rolę w poszukiwaniu rozwiązań dla naszych wspólnych wyzwań europejskich – mówił premier. Wśród nich wymienił m.in. konieczność przygotowania się na scenariusz bezumownego brexitu, rozszerzenie UE na państwa Bałkanów Zachodnich i zachowanie związków transatlantyckich.

Jak dodał, bardzo ważne dla Europy, jako kontynentu, jest to, by znowu stała się liderem w obszarze zaawansowanych technologii i przemysłu. Dla naszych wspólnych wyzwań w Europie przedstawiamy konstruktywne wnioski jak swoboda usług, obronność, klimat, migracje, cyfryzacja – kontynuował.

Mamy silny mandat demokratyczny, by mówić o przyszłości Europy. Polska jest doświadczonym członkiem UE, który przedstawia swoją wizję –  podsumował szef rządu.

Podczas wizyty w Dreźnie premier spotkał się również z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble. Rozmowy dotyczyły m.in. relacji polsko-niemieckich, sytuacji Polonii w Niemczech, przyszłości UE, polityki wschodniej oraz współpracy bilateralnej z Saksonią.

Europejskie Forum Nauki, Badań i Innowacji zostało zorganizowane we współpracy Kraju Związkowego Saksonia z prestiżową instytucją badawczą Helmholtz-Gemeinschaft oraz z instytucjami: Frauenhofer-Gesellschaft, Max-Planck-Gesellschaft i Leibniz-Gemeinschaft.

Źródło: www.premier.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *