Zespół Slavic zwycięzcą Hackathonu – Nowa strona danych

W weekend 27-28 października 2018 r. jedenaście zespołów – specjalistów branży IT i data science – przez dwa dni pracowało nad pomysłami na nowe funkcjonalności portalu dane.gov.pl, walcząc o nagrodę główną Hackathonu Ministerstwa Cyfryzacji – Nowa Strona Danych.

Jury pod przewodnictwem Agaty Miazgi, Pełnomocniczki Ministra Cyfryzacji ds. otwartości danych, podjęło jednogłośnie decyzję o przyznaniu pierwszego miejsca.

Zwyciężył zespół Slavic, który przedstawił prototyp silnika wizualizacji danych geolokacyjnych w kontekście czasu, wartości i kategorii na przykładzie umów zawieranych przez urzędy. Innowacyjny pomysł docenili również pozostali uczestnicy oraz goście wydarzenia, którzy przyznali mu własne nagrody. Slavic dodatkowo zdobył darmowe warsztaty, szkolenia oraz wejściówki na HackYeah, ufundowane przez partnerów wspierających wydarzenie.

Drugie miejsce zajął zespół Bill Gates Kids. Wymyślili intuicyjną wyszukiwarkę, uwzględniającą podpowiedzi i synonimy, a także ułatwienie poruszania się po serwisie użytkowników zgodnie z ich celem korzystania z portalu.

Trzecie miejsce zajął Zespół Appsilon, który zaproponował zaangażowanie społeczności GitHub w tworzenie walidatorów (programów weryfikujących poprawność formatu danych) dla portalu.

Nagrody o łącznej wartości ponad 33 000 zł oraz micro:bit dla każdego ze zwycięzców wręczyli Minister Marek Zagórski i Dyrektor Agata Miazga.

– Zaproponowane rozwiązania mają duży potencjał wdrożenia. Jestem przekonany, że ułatwią obywatelom swobodne korzystanie z danych, które gromadzimy na portalu dane.gov.pl – powiedział Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

– Nasz kontakt ze zwycięskimi zespołami na pewno nie skończy się na Hackathonie. Będziemy chcieli się wkrótce spotkać, żeby dyskutować o najlepszych pomysłach i możliwości wdrożenia ich na naszym portalu – dodała Agata Miazga, Dyrektor Departamentu Otwartych Danych i Rozwoju Kompetencji w Ministerstwie Cyfryzacji.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *