16 lokalizacji, tylko 3 miesiące i ponad 13 tysięcy uczestników – tak w skrócie można podsumować pierwsze miesiące funkcjonowania otwartych przez Ministerstwo Cyfryzacji Klubów Młodego Programisty. Działamy dalej.
Kluby Młodego Programisty to kreatywne przestrzenie, w których dzieci wraz ze swoimi rodzicami uczą się programowania. Zupełnie za darmo!
16 klubów w 16 miastach
Nysa, Siedlce, Lubin, Inowrocław, Zamość, Żary, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Przemyśl, Suwałki, Kwidzyn, Żory, Ostrowiec Świętokrzyski, Ełk, Gniezno i Stargard. Kluby Młodego Programisty – po jednym w każdym województwie – powstały w tych średniej wielkości miastach, w takich instytucjach jak domy kultury, centra nauki, ośrodki edukacyjne, biblioteki, czy świetlice.
– Celowo wybraliśmy takie lokalizacje – miasta średniej wielkości. Ich mieszkańcy, w odróżnieniu od osób z większych ośrodków, do tej pory mieli ograniczony dostęp do tego rodzaju zajęć. Chcemy to zmienić, tym samym wyrównując szanse edukacyjne tutejszych dzieci – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Chcemy, aby o zaletach programowania i zabawie, jaka może mu towarzyszyć, wiedzieli wszyscy – dodał.
Tysiące na zajęciach
Dane mówią same za siebie – dzieciaki czekały na takie zajęcia. W ciągu 3 miesięcy w ponad 600 warsztatach wzięło udział ponad 13 tysięcy uczestników.
Rekordzistą wśród utworzonych jesienią ubiegłego roku punktów warsztatowych jest Klub Młodego Programisty z Piotrkowa Trybunalskiego. Zorganizowano tam 46 warsztatów z 522 uczestnikami. A to dopiero początek akcji! Kluby będą działały do października 2020 r. W sumie – przez dwa lata – zorganizujemy 3200 bezpłatnych warsztatów dla ponad 40 tysięcy osób.
Zaprogramuj się na frajdę!
– Zajęcia w klubach są bezpłatne i dostosowane do wieku uczestników. Poza nauką programowania – które rozwija u dziecka m.in. takie kompetencje jak logiczne myślenie, kreatywność czy zdolności komunikacyjne – pozwalają spędzić czas z rówieśnikami i rodzicami – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Programowanie to frajda. Już tysiące dzieci przekonały się, że warto. Chcemy aby, przekonali się o tym kolejni – dodaje.
Na naszych bezpłatnych warsztatach z programowania nie siedzimy przed komputerem i nie piszemy skomplikowanych kodów. Pokazujemy, że nauka programowania to niebanalny sposób na spędzenie wolnego czasu. Już wkrótce zapraszamy na dni otwarte w naszych Klubach. Przekonacie się sami.
Jeśli chcesz zgłosić swoje dziecko na warsztaty, już dziś wejdź na stronę www.klubmlodegoprogramisty.pl i wypełnij dostępny tam formularz. Miejsca na warsztaty szybko znikają. O przyjęciu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń, które są przyjmowane do wyczerpania miejsc w danym cyklu szkoleniowym. Dla każdej grupy wiekowej (1-3 oraz 4-6) organizujemy kilkanaście cykli warsztatów.
***
Otwarcie Klubów to element realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
Źródło: www.gov.pl