Projekt Centrum Mistrzostwa Informatycznego (CMI) to niepowtarzalna szansa dla utalentowanej informatycznie młodzieży. Dzięki projektowi ponad 12 tysięcy uczniów może szlifować swoje informatyczne umiejętności, które stanowią fundament dynamicznie rozwijającego się świata.
Właśnie ruszył nabór do projektu dla osób zainteresowanych dzieleniem się swoją pasją z młodzieżą. Z tego powodu w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się konferencja prasowa, podczas której można było więcej usłyszeć o samym procesie otrzymania dofinansowania na prowadzenie koła informatycznego. Uczestniczyli w niej minister cyfryzacji, Marek Zagórki, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Wojciech Szajnar oraz rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Sławomir Wiak.
CMI to inwestycja w przyszłość, która będzie możliwa dzięki pobudzaniu kreatywności oraz promowaniu zespołowej pracy wśród młodych pasjonatów wirtualnej rzeczywistości
– Chcemy, już od poziomu szkoły podstawowej zaczynać pracę z tymi najzdolniejszymi. CMI to jeden z komponentów całego procesu kształcenia informatyków – powiedział minister Marek Zagórski. – Zapraszamy wszystkie szkoły i wszystkich nauczycieli. Mamy nadzieję, że nawet jeśli nie wszystkie szkoły się dostaną, to uruchomi to pewien proces, bo wspaniałych młodych ludzi nam nie brakuje – dodał.
W ramach CMI 1,5 tys. mentorów (nauczyciele oraz finaliści konkursów informatycznych) wykorzysta swą wiedzę, kreatywność i doświadczenie, aby stworzyć pasjonujące programy zajęć w ramach projektowych kół informatycznych. W przedsięwzięcie zaangażują się uczelnie politechniczne z całej Polski, a Centrum Projektów Polska Cyfrowa wsparło projekt, przeznaczając na rozwój informatyków 50 mln zł.
– Systemowe wsparcie o zasięgu krajowym pozwoli na wyrównanie szans młodzieży z różnych zakątków Polski – powiedział dyrektor Wojciech Szajnar. – Dla wielu uzdolnionych uczniów będzie to szansa na rozbicie szklanego sufitu, przejście na nieosiągalny do tej pory dostęp do wysokiej jakości zajęć informatycznych – dodał.
Centrum Mistrzostwa Informatycznego ma wyszukiwać i szlifować informatyczne diamenty. Z tego właśnie powodu zajęcia poprowadzą nie tylko doświadczeni fachowcy, ale przede wszystkim pasjonaci, którzy żyją informatyką i chłoną ją z przyjemnością. W programie zaplanowano dwusemestralne szkolenia, trwające łącznie 288 godzin. To szkolenia dydaktyczne, obejmujące przede wszystkim matematyczne podstawy algorytmiki oraz wybrane zagadnienia algorytmiki i programowania.
– Jako rektor uczelni technicznej szczególnie doceniam znaczenie rozwoju technologii IT i dlatego uznałem, że zbudowanie takiego projektu, jakim jest Centrum Mistrzostwa Informatycznego to wyzwanie, a jednocześnie nasz cywilizacyjny i społeczny obowiązek – powiedział prof. Sławomir Wiak. – Z obecnością informatyki oswajamy się od najwcześniejszych chwil życia. Warto zatem, aby jak najwcześniej zacząć wyławiać talenty informatyczne i wspierać je, gdy zaczynają dopiero się rodzić. (…) Jesteśmy cały czas w dobie rewolucji cyfrowej i dlatego potrzebni są nam mistrzowie informatyki – dodał.
W dalszej perspektywie CMI, dzięki wziętym i wykształconym programistom, pomoże w rozwoju gospodarczym, ułatwi kreację innowacyjnych rozwiązań w wielu dziedzinach życia.
Nabór fachowców, którzy będa warsztatowo pracować z uczniami, potrwa do 5 czerwca bieżącego roku.
Źródło: www.gov.pl