Przedsiębiorco, zadbaj o cyberbezpieczeństwo swojej firmy!

Według danych należącego do firmy Fortinet laboratorium FortiGuard, tylko w trzecim kwartale 2018 r. liczba unikalnych wariantów złośliwego oprogramowania wzrosła aż o 43 proc. Odnotowano także zwiększenie o 32 proc. liczby rodzin tych szkodliwych narzędzi. Wzrost zagrożenia dla firm z sektora MŚP wynika z faktu, że cyberprzestępcy koncentrują się na skutecznych, przystępnych cenowo i gwarantujących wysoką „stopę zwrotu” atakach. O tych kwestiach rozmawiamy z Jolanta Malak, dyrektorem regionalnym firmy Fortinet.


Wypowiedź: Jolanta Malak, dyrektor regionalny firmy Fortinet

– „Raport firmy Verizon z zeszłego roku podaje, że 58% skutecznych ataków, zostało przeprowadzonych na małe i średnie firmy. Te jednostki uważają, że są nieatrakcyjnym celem dla przestępców, że nie operują dostatecznie dużymi środkami, aby zainteresować cyberprzestępców – a jest zupełnie odwrotnie. A przecież mają podobne dane osobowe i finansowe, które są gorzej chronione. Często mają także dane na tematy niszowe, rozwiązania nie dostępne w żadnych innych miejscach. Są więc bardzo atrakcyjnymi ofiarami. Małe firmy mają także bardzo małe i okrojone budżety, jeśli chodzi o IT.” – dla Newsrm.tv tłumaczy Jolanta Malak.

Jednym z głównych źródeł zagrożeń dla bezpieczeństwa danych w małych i średnich firmach są niewystarczająco zabezpieczone telefony komórkowe oraz urządzenia z kategorii Internetu rzeczy. W miarę jak przedsiębiorstwa przechodzą cyfrową transformację, niezliczone urządzenia są podłączane do firmowej sieci. Jeśli nie zostaną objęte odpowiednimi procedurami ochronnymi, będą stwarzały możliwości, które cyberprzestępcy chętnie wykorzystają.

Eksperci Fortinet wskazują następujące kluczowe problemy związane z bezpieczeństwem danych w małych i średnich firmach. Przede wszystkim niedobór umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa. Małe i średnie przedsiębiorstwa są szczególnie dotknięte problemem luki kompetencyjnej w obszarze cyberbezpieczeństwa. W przeciwieństwie do największych firm, często brakuje im zasobów (głównie finansowych) niezbędnych do zatrudnienia zespołu ds. bezpieczeństwa sieci. W rezultacie specjaliści IT często zwracają uwagę na oferty pracy w większych organizacjach, które mogą zapewnić im znacznie lepsze warunki. Przy ograniczonych możliwościach finansowych i personalnych, wiele małych i średnich firm jest zmuszonych do korzystania z niedostatecznych zabezpieczeń. Ułatwia to cyberprzestępcom ominięcie kontroli i uzyskanie dostępu do sieci. Dodatkowo, brak szkoleń i polityki bezpieczeństwa. Osoby decyzyjne w małych i średnich przedsiębiorstwach często zakładają, że ich firmy są mniej narażone na cyberatak. Podczas gdy większe organizacje posiadają odpowiednie zasoby do szkolenia specjalistów IT, wiele mniejszych nie może sobie na to pozwolić. Sprawia to, że są bardziej narażone na ataki z wykorzystaniem socjotechnik, takich jak np. phishing.

Źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *