Zadbaj o bezpieczeństwo swojego smartfona

W dobie, gdy urządzenia mobilne obejmują swoim wpływem coraz więcej obszarów życia, a cyberprzestępcy traktują je jako istotny wektor ataku, kluczowa staje się świadomość zagrożeń i metod ochrony przed nimi. By zadbać o swoje smartfony i dane na nich zgromadzone, warto przestrzegać kilku cennych wskazówek.

 

Wypowiedź: Renata Bilecka, technology engagement manager, Samsung R&D Institute

 

Dzień współczesnego konsumenta rozpoczyna się i kończy ze smartfonem w dłoni. Według badań 6% Polaków sięga po smartfon tuż po przebudzeniu, a kolejne 48% robi to w ciągu pierwszych 15 minut. Dla 45% ankietowanych smartfony są też jednym z ostatnich urządzeń, z jakich korzystają przed pójściem spać. Rezultatem rosnącej popularności urządzeń mobilnych jest również to, że coraz więcej czasu online spędzamy korzystając właśnie z nich. W 2017 roku było to 46% łącznego czasu online (+3pp rok do roku).

Urządzenia mobilne w naszym prywatnym życiu to nie tylko surfowanie w sieci, ale w dużej mierze przetwarzanie danych wrażliwych dotyczących nas samych lub osób nam bliskich, począwszy od zdjęć czy danych zdrowotnych a kończąc na poufnych informacjach bankowych. Wszak m-commerce i m-banking wyrastają na jedne z ważniejszych czynności wykonywanych za pośrednictwem smartfonów. 31% ankietowanych deklaruje dokonywanie zakupów przez internet (w tym 22% dokonuje też płatności za pośrednictwem smartfona), a 34% korzysta z bankowości mobilnej.

Praca i rozrywka w jednym urządzeniu

Mobile stał się już istotną częścią naszego życia nie tylko w czasie prywatnym, ale również w sferze zawodowej. Według badania Blurred World, Polacy chętnie deklarują pracę z wykorzystaniem smartfona, np. w drodze do biura (1.6 godziny w tygodniu), lub pracę z domu (6.7 godziny tygodniowo). W obu przypadkach są to wyniki powyżej średniej europejskiej. Co więcej, w zakresie wykorzystania urządzeń mobilnych obie sfery coraz bardziej się przenikają. Aż 87% polskich respondentów przyznaje, że korzysta ze służbowych smartfonów w celach prywatnych, z czego blisko 30% spędza w ten sposób 1.5h lub więcej. Z drugiej strony, blisko 25% przedsiębiorstw zezwala pracownikom na przetwarzanie danych firmowych na prywatnych urządzeniach pracowników.

Biorąc pod uwagę popularność i istotność smartfonów, nie dziwi fakt, że cyberprzestępcy coraz chętniej i śmielej wykorzystują kanał mobilny do ataków. Na koniec 2017 roku, firma McAfee zidentyfikowała ponad 20 milionów zagrożeń mobilnych typu malware. A straty wygenerowane przez ataki tylko w tym roku, mogą wynieść nawet 600 miliardów USD. Co gorsza, nie tylko nowe zagrożenia stają się coraz bardziej wyrafinowane i skuteczne, ale wraz z rozwojem zastosowań z zakresu Internetu Rzeczy (IoT) przybywa też wektorów ataku. Szacuje się, że do 2050 roku, na świecie będzie funkcjonować 50 miliardów podłączonych urządzeń i każde z nich będzie mogło stać się potencjalnym celem ataku i środkiem dotarcia do danych użytkownika. Jakość zabezpieczeń w ekosystemie IoT będzie tak wysoka jak najsłabsze ogniwo w tym łańcuchu.

By zadbać o swoje smartfony i dane na nich zgromadzone, warto przestrzegać kilku cennych wskazówek.

Smartfon – kup w sprawdzonym miejscu. Już na etapie zakupu urządzenia warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Kupując smartfon w oficjalnej dystrybucji, wspieranej przez lokalny oddział producenta, możemy być pewni, że został sprawdzony i przetestowany pod kątem zabezpieczeń.

Oprogramowanie – zawsze najnowsze. Niezależnie od systemu operacyjnego Twojego smartfona, zadbaj o to, by był on zawsze aktualny. Kluczowe w tym przypadku są przede wszystkim poprawki bezpieczeństwa. By mieć pewność, że nie przegapimy żadnej z nich, można włączyć funkcję automatycznego pobierania aktualizacji.

Hasło – zawsze trudne. Mówienie o stosowaniu trudnych haseł wydaje się być truizmem, jednak wciąż „qwerty”, „123456”, czy „hasło” są jednymi z najpopularniejszych. Dobre i trudne hasło zawiera kombinację cyfr, liter i znaków specjalnych, które nie są bezpośrednio związane z właścicielem urządzenia.

Biometria – zawsze włączona. Producenci smartfonów, oferują szereg zabezpieczeń biometrycznych, takich jak czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy czy skaner tęczówki.

Aplikacje – tylko z zaufanych źródeł. Pobieranie aplikacji wyłącznie z oficjalnych sklepów oraz od wiodących twórców oprogramowania pozwoli zminimalizować ryzyko instalacji niechcianego oprogramowania.

Wi-Fi – nie łącz się z nieznanymi sieciami. Jeśli nie znasz sieci Wi-Fi to lepiej z niej nie korzystać. Zwłaszcza, że ruch sieciowy może być monitorowany.

Wrażliwe dane – zapewnij dodatkową ochronę. Czasami, nawet pomimo starań możemy złapać wirusa, dlatego w przypadku najważniejszych danych dobrym rozwiązaniem może być konteneryzacja, czyli dodatkowa separacja wybranych danych i aplikacji od reszty systemu. Jednym z takich rozwiązań jest aplikacja Mój Sejf, która wykorzystuje technologię Samsung Knox i tworzy na smartfonie dodatkowo chronioną przestrzeń na najbardziej wrażliwe informacje i aplikacje.

Zachowaj zdrowy rozsądek. Nawet najbezpieczniejszy smartfon nie poradzi sobie z lekkomyślnością użytkownika. Pamiętaj, że Twoje dane są cenne nie tylko dla Ciebie, ale i dla cyberprzestępcy.

Źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *